Stulejka, jedno z najczęstszych schorzeń narządów płciowych u mężczyzn. Co warto o niej wiedzieć?

Stulejka to męska dolegliwość polegająca na nieprawidłowej budowie napletka. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć stulejkę u dzieci i dorosłych.
Stulejka, jedno z najczęstszych schorzeń narządów płciowych u mężczyzn. Co warto o niej wiedzieć? fot. Fotolia

Stulejka to męska dolegliwość, polegająca na zwężeniu otworu napletka. Stulejka może mieć różne przyczyny i postaci (stulejka wrodzona, nabyta, częściowa, całkowita) i występować zarówno u niemowląt, dzieci i dorosłych. Sprawdź, jak wygląda zabieg (operacja) i czy leczenie domowe jest skuteczne?

Co to jest stulejka?

Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka (fałdu skórnego okrywającego żołądź prącia), przez co utrudnione (stulejka częściowa) lub niemożliwe (stulejka całkowita) jest ściągnięcie napletka. Stulejka może być wrodzona lub nabyta, powstająca na skutek m.in infekcji napletka, cukrzycy (zwykle u dorosłych) lub nieprawidłowej higieny miejsc intymnych.

Problem może dotyczyć również kobiet, u których czasem występuje stulejka łechtaczki.

Jak leczy się stulejkę?

Stulejka u dzieci

O stulejce u dzieci można mówić u chłopców, którzy ukończyli 3 rok życia. U niemowląt przyleganie napletka do żołędzi jest stanem fizjologicznym i nie powinno budzić niepokoju. U 2 letniego dziecka napletek powinien stopniowo zacząć się odklejać, jednak pod żadnym pozorem nie wolno odsuwać go na siłę!

Stulejka u nastolatka. Jak leczyć? Jak wygląda zabieg?

Na czym polega leczenie i zabieg poszerzenia stulejki?

U dzieci leczenie polega na zwalczaniu stanu zapalnego i przestrzeganiu zasad higieny. W niektórych przypadkach konieczne może być operacyjne poszerzenie otworu napletka lub jego całkowite usunięcie (obrzezanie). Nie wolno próbować zsuwać napletka na siłę, ponieważ może prowadzić to do powstawania ranek, które zabliźniając się mogą pogłębiać problem.

U dorosłych leczenie stulejki zazwyczaj polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji stulejki poszerza się otwór napletka poprzez usunięcie jego fragmentu (w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie całego napletka). Rehabilitacja po zabiegu trwa ok. 2 tygodni.

Cena zabiegu waha się, w zależności od miejscowości i kliniki, od kilkuset do nawet kilku tysięcy.

Nieleczona stulejka może prowadzić do wielu powikłań i chorób, od utrudnionego pożycia seksualnego począwszy, na infekcjach dróg moczowych, stanach zapalnych narządów rozrodczych oraz raku i martwicy prącia kończąc.

Stulejka - czy zawsze wymaga leczenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Najlepiej zdiagnozować stulejkę jak najwcześniej. Mój syn na szczęście dość szybko zorientował się, że ma ten problem i od razu udałam się z nim do dr Witolda Smoleńskiego. Jest to bardzo dobry urolog z Krakowa, więc każdemu, kto ma podobny problem mogę polecić.