Stawy dłoni fot. Fotolia

Co robić, gdy bolą stawy palców dłoni?

Ból stawów palców dłoni może świadczyć o rozwoju zapalenie stawów międzypaliczkowych. Przeczytaj, jak leczyć tę dolegliwość
Marta Wilczkowska / 30.08.2011 15:50
Stawy dłoni fot. Fotolia
Mam 25 lat i lekarze przypuszczają, że choruję na zapalenie stawów międzypaliczkowych. Palce na zgięciach puchną, są zaczerwienione, cieplejsze, swędzą. Gdy pod wpływem leków opuchlizna schodzi, skóra jest nadal czerwona (czasem staje się sina) oraz nadwrażliwa. Nawet otarcie o zamek błyskawiczny czy też niekontrolowane dotknięcie paznokciem sprawiają ból. Lekarze jednak nie wiedzą, skąd się wzięły u mnie te dolegliwości i jak je leczyć. Co mam robić?

Na pytanie odpowiada lekarz rodzinny Dorota Łukaszuk:

W początkowym okresie wiele chorób stawów daje podobne objawy:

  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów),
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • odczynowe zapalenie stawów w przebiegu chorób wirusowych lub bakteryjnych,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • choroby tkanki łącznej.

Aby ustalić, co w Pani wypadku jest przyczyną, potrzebna będzie wnikliwa diagnostyka reumatologiczna obejmująca badania krwi, USG i RTG zajętych stawów. Dzięki temu da się postawić ostateczną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Co może Pani (oprócz badań) zrobić już teraz? Proszę unikać dużych przeciążeń stawów, gwałtownych zmian temperatury, wilgoci (np. moczenia rąk w zimnej wodzie). Wszystkie te czynniki mogą bowiem zaostrzać objawy.



O przyczynach opuchlizny palców dłoni czytaj też na naszym forum medycznym.

Więcej o problemach ze stawami:

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (49)
/06.02.2019 10:22
Proszę traktować z odpowiednią dozą dystansu informacje które znajdziecie państwo w internecie, te często mogą spowodować więcej złego, niż dobrego.
/17.10.2018 12:32
Moja ciotka ma leczenie biologiczne i cały czas chodzi na rehabilitację. Ćwiczy w domu ćwiczenia te co jej zadają w gabinecie i też raz na kilka miesięcy idzie na ćwiczenia i inne zabiegi do gabinetu na Słomczyńskiego 12. To ją trzyma w takim stanie, że nie widać na pierwszy rzut oka, że coś jej dolega. Znalazła ich w sumie przypadkiem na rehabilitacje.org, ale jak poszła pierwszy raz kilka lat temu tak teraz chodzi regularnie i czuje się świetnie.
/08.05.2018 11:38
Okropne są te bóle! Walczyłam z tym cały czas. Problem się rozwiązał dopiero jak zupełnie przez przypadek trafiłam na jakiś preparat w internecie - harpagon forte. Kilka tygodni, ból zniknął. Stosowałam 3 miesiące i do dziś ból nie wrócił. Polecam. Zostawię link gdzie kupiłam harpagon - https://bit.ly/2GBYzVG
POKAŻ KOMENTARZE (46)