POLECAMY

Co robić, gdy bolą stawy palców dłoni?

Ból stawów palców dłoni może świadczyć o rozwoju zapalenie stawów międzypaliczkowych. Przeczytaj, jak leczyć tę dolegliwość
Co robić, gdy bolą stawy palców dłoni? fot. Fotolia
Mam 25 lat i lekarze przypuszczają, że choruję na zapalenie stawów międzypaliczkowych. Palce na zgięciach puchną, są zaczerwienione, cieplejsze, swędzą. Gdy pod wpływem leków opuchlizna schodzi, skóra jest nadal czerwona (czasem staje się sina) oraz nadwrażliwa. Nawet otarcie o zamek błyskawiczny czy też niekontrolowane dotknięcie paznokciem sprawiają ból. Lekarze jednak nie wiedzą, skąd się wzięły u mnie te dolegliwości i jak je leczyć. Co mam robić?

Na pytanie odpowiada lekarz rodzinny Dorota Łukaszuk:

W początkowym okresie wiele chorób stawów daje podobne objawy:

  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów),
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • odczynowe zapalenie stawów w przebiegu chorób wirusowych lub bakteryjnych,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • choroby tkanki łącznej.

Aby ustalić, co w Pani wypadku jest przyczyną, potrzebna będzie wnikliwa diagnostyka reumatologiczna obejmująca badania krwi, USG i RTG zajętych stawów. Dzięki temu da się postawić ostateczną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Co może Pani (oprócz badań) zrobić już teraz? Proszę unikać dużych przeciążeń stawów, gwałtownych zmian temperatury, wilgoci (np. moczenia rąk w zimnej wodzie). Wszystkie te czynniki mogą bowiem zaostrzać objawy.O przyczynach opuchlizny palców dłoni czytaj też na naszym forum medycznym.

Więcej o problemach ze stawami:

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (46)
/tydzień temu
Stosuje krem z konopi virde, usłały bóle. Faktycznie konopie działają przecibólowo i przeciwzapalnie. Znikły też takie bóle wędrujące przez całą rękę. Tani krem który pomaga.
/8 miesięcy temu
Zapalenie stawów międzypaliczkowych to bardzo uciążliwa choroba. Niestety w wielu przypadkach taka choroba może wymusić konieczność zmiany pracy zawodowej. Dobrze, że postanowiłaś możliwie jak najwcześniej zdiagnozować chorobę, ponieważ im szybciej zaczniesz ją leczyć tym większa szansa na powstrzymanie gwałtownego rozwoju choroby. Ciężko jest mi doradzić jednoznacznie jak powinno wyglądać leczenie, ponieważ to zależy przede wszystkim od wyników badań. Profilaktycznie moja ciocia stosowała kiedyś suplement wzmacniający stawy hyalutidin. Generalnie efekty były bardzo fajne. Ale oczywiście nie wiadomo czy będzie równie pomocny w każdym przypadku, bo to głównie zależy do stadium choroby.
/rok temu
Jak przekroczyłam magiczne 40 lat to zaczęły mi dokuczać bóle stawów. Od razu jak gdzieś mnie bolało to reagowałam. Używałam kilku maści, ale z miernym skutkiem. Dopiero pózniej znajoma poleciła mi krem nano one. Do tej pory mam go w domowej apteczne na wypadek gdyby coś się działo.
POKAŻ KOMENTARZE (43)