Sposoby na 7 dentystyczych dolegliwości

Proste sposoby na 7 irytujących problemów stomatologicznych!
/ 12.11.2014 15:38

Jest kilka powszechnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, które dokuczają, przeszkadzają i są po prostu uciążliwe. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz sobie z nimi poradzić!

Sposoby na 7 dentystyczych doelgliwości

fot. Fotolia

1. Afty

Z domowych metod można stosować antyseptyczne płukanki ziołowe np. z rumianku lub z mieszanek aptecznych. W aptekach dostępne są także preparaty w postaci żelu, który po naniesieniu na aftę chronią przed podrażnieniami i działają odkażająco.

2. Uczucie suchości w ustach

Żeby zwiększyć wydzielanie śliny wystarczy żuć bezcukrową gumę do żucia lub taką z coraz popularniejszym cukrem brzozowym – ksylitolem. Można również płukać usta przeznaczonymi do tego płynami, ale uwaga – bez alkoholu, który hamuje wydzielanie śliny.

3. Poparzone podniebienie

Pomóc może ssanie kostek lodu, płukanie zimnym mlekiem lub roztworem połowy szklanki wody z ¼ łyżeczki soli. Można również spróbować stosować tych samych preparatów, które są polecane przy aftach.

4. Nieświeży oddech

Zacznij od dokładnej higieny: mycie zębów po każdym posiłku, nitkowanie, płukanie, nie zapominajmy o powierzchni języka, gdzie też rozwijają się bakterie. Wzbogać dietę o jabłka, marchewkę, zielone ogórki, które działają oczyszczająco, a nawet natkę pietruszki o właściwościach odkażających.

5. Przebarwienia na zębach

Zaczyna się od usuwania osadów, czyli paskowania i scallingu, a potem indywidualnie dobiera się metodę wybielania. Najpopularniejsze są dwa sposoby wybielania: nakładkowa i gabinetowa – światłem. Przy tej pierwszej dostajesz do domu indywidualne nakładki i strzykawki z wybielającym żelem, w drugiej żel aktywuje się specjalnym światłem, przez ten czas pacjent leży ok. godziny w gabinecie. Na trudne przebarwienia stosuje się licówki.

6. Krwawienie dziąseł

Koniecznie zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej. Używaj miękkiej szczoteczki i delikatnej pasty, a doraźną ulgę mogą przynieść ziołowe płukanki dostępne w aptekach. Jeżeli problem nie mija, to umów się do dentysty.

7. Nadwrażliwość zębów

 Na nadwrażliwość dostępny jest szereg past do zębów w drogeriach, a w gabinecie stomatologicznym zaczyna się od fluoryzacji, czyli wzmocnienia szkliwa, trwa ok. 20 minut. Przy stosowaniu tych metod nadwrażliwość mija w kilka dni, a nieleczona może dokuczać nawet kilka tygodni.

Na podstawie materiałów prasowych Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)