Sport w czasie ciąży - z jakich dyscyplin musisz zrezygnować?

Drums Alive
Czy sport w czasie ciąży jest bezpieczny? Tak! Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest nawet wskazana. Tylko uwaga! Z pewnych dyscyplin trzeba bezwzględnie zrezygnować! Zobacz z jakich!
/ 31.01.2011 20:09
Drums Alive

Od pewnego czasu zaczęto koncentrować się wokół zdrowia ciężarnej kobiety i jej dziecka. Bardziej niż to miało miejsce wcześniej, gdyż taka troska istniała, ale nie przyjmowała ona aż tak wysokiego poziomu jak w chwili obecnej. Zmienił się również wizerunek kobiety ciężarnej. Szczególnie kobiety aktywnej, uprawiającej sport.

Polecamy: Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Sport a ciąża

Dla wielu kobiet od dziecka uprawiających sport lub lubiących aktywność fizyczną chociażby w postaci cotygodniowej gimnastyki w formie aerobicu, pływania czy tańca decyzja o zaprzestaniu tej aktywności w okresie ciąży nie jest łatwa. Oczywiście nie wszystkie sporty szkodzą i nie wszystkie są zabronione w tym szczególnym dla kobiety okresie.

Zachowanie dobrej kondycji fizycznej w okresie ciąży ma duże znaczenie dla kobiety z uwagi na lepszą kontrolę wagi, lepsza przemianę materii oraz większą elastyczność skóry, stawów i mięśni.

Czego zdecydowanie unikać?

Oczywiście w okresie ciąży należy zrezygnować ze sportów, które: wymagają znacznego wysiłku fizycznego, mogą powodować upadki i kontuzje, w dużej mierze obciążają stawy, wymagają utrzymania równowagi. Sporty kontaktowe również nie są wskazane. Wykluczone są oczywiście wszelkie sporty ekstremalne

Polecamy: Czego nie wolno jeść w ciąży?

Lista zakazanych sportów

Jogging - ze względu na obciążanie stawów.
Jazda konna - duże ryzyko upadku.
Nurkowanie - różnica ciśnień.
Wspinaczka, jazda na nartach, jazda na snowbordzie - duży wysiłek i obciążenia stawów.
Jazda na rowerze - z uwagi na zmianę środka ciężkości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Każda decyzję o podjęciu aktywności fizycznej w czasie ciąży konsultuj z lekarzem, a szczególnie przyglądaj się różnym dyscyplinom sportu, gdy Twoja ciąża jest określana jako ciąża wysokiego ryzyka. Pamiętaj, że powinnaś unikać ćwiczeń. Które znacznie przyspieszają tętno i wymagają leżenia na plecach. 

Czytaj także: Czy warto rodzić w domy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA