Bezsenność/fot. Fotolia

Śpisz mniej niż 6 godzin na dobę? Przytyjesz!

Badania przeprowadzone przez zespól dr Kristen Knutson z Uniwersytetu w Chicago dowiodły, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, łatwiej przybierają na wadze – czytamy w serwisie rp.pl w artykule "Zarwane noce pogrubiają".
/ 04.10.2012 11:33
Bezsenność/fot. Fotolia

Grupę siedemnastu ochotników (których nie informowano o celu eksperymentu) podzielono na dwie grupy, z których jedna (w ciągu ośmiu dni) spała do oporu, a druga tylko 6 godzin na dobę. Następnie zjadali oni dowolne śniadanie. Okazało się, że osoby, które spały 6 godzin na dobę, były skłonne zjeść rano więcej niż ochotnicy z drugiej grupy – ich mózgi generowały uczucie głodu poprzez niedobór snu, a to zakłócało wytwarzanie hormonów biorących udział w regulowaniu apetytu.

Wnioski? Chcesz schudnąć, wysypiaj się.

Brak snu może też przyczyniać się do powstania chorób serca i układu krążenia. Co ciekawe, wyniki badań z Uniwersytetu w Chicago wskazują, że zarówno niedobór snu (mniej niż 6 godzin na dobę), jak i jego nadmiar (ponad 8 godzin na dobę) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca.

Zobacz też dział Zdrowy sen

Źródło: rp.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.10.2012 08:27
jak dla mnie to to jest nie prawda, ja śpię prawie 8 godzin dziennie i jakoś nie mam problemu z utyciem