Specjalistyczne badania kobiet

Badania kobiet są bardzo istotne, aby zachować zdrowie intymne. Badania kobiet w przypadku określonych objawów:
/ 04.11.2007 23:57

Badania kobiet w przypadku określonych objawów

Objawy: obfite, bolesne, przedłużone ze skrzepami krwi krwawienia miesięczne, nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych. Poza tym mogą pojawić się bóle w dole brzucha, uczucie ciała obcego lub parcia w tej okolicy.
Badania: badanie ginekologiczne, badanie USG, laparoskopia, a ostatecznie badanie histopatologiczne materiału tkankowego pobranego w trakcie operacji.

Objawy: upławy (wydzieliny z dróg rodnych): bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, a także świąd, pieczenie, ból w okolicy krocza, podrażnienie sromu i pochwy. Gdy do infekcji dróg płciowych dochodzi zarażenie dróg moczowych, może wystąpić pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.
Badania: badanie mikroskopowe drobnoustrojów w odpowiednio pobranym i przygotowanym materiale biologicznym (wydzielina z pochwy, cewki moczowej, osad moczu). Niezbędne są stałe okresowe badania kontrolne u lekarza ginekologa.

Objawy: specyficzny, rybi zapach, wzmagający się po stosunku płciowym.
Badania: ocena ekosystemu pochwy, pH pochwy, woni, obecności komórek jeżowych, ocena czystości pochwy w preparacie mikroskopowym

Objawy: swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych, gęste kremowe upławy, które pachną drożdżami i mają konsystencję twarogu. Stan chorobowy może także objąć otaczającą skórę, tworząc wykwity na wargach sromowych oraz wewnętrznej powierzchni ud, natomiast u chorych na cukrzycę - na powierzchnię skóry pachwin oraz szpary międzypośladkowej, przybierając postać wyprzeń.
Badania: dokładna ocena krocza, szyjki macicy i ściany pochwy. Poszukując ubytków, zaczerwienień czy otarć śluzówki należy także zwrócić uwagę na kolor wydzieliny, jej konsystencję i zapach oraz stwierdzić, czy pochodzi ona z pochwy, czy z szyjki macicy.

Objawy: nagłe, silne, skurczowe bóle brzucha, gorączka lub stan podgorączkowy, połączone ze znacznym pogorszeniem samopoczucia, podrażnienie otrzewnej (odruch wymiotny, żywa bolesność podczas badania).
Badania: histologiczne potwierdzenie zapalenia błony śluzowej macicy w biopsji endometrialnej, stwierdzenie w USG ropnia jajowodowo-jajnikowego, laparoskopia - obraz stanu zapalnego, zrosty.

Objawy: brak ciąży po 2 latach współżycia bez zabezpieczenia.
Badania: oceniające budowę narządów płciowych wraz z oceną drożności jajowodów. Służy do tego histerosalpingografia (HSG). Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę budowy macicy (kształt, wielkość) i wykrycie wad wrodzonych, zrostów wewnątrzmacicznych, polipów czy mięśniaków podśluzówkowych, jak również ocenę drożności jajowodów oraz istnienia zrostów okołojajowodowych i okołojajnikowych. Więcej wiadomości na temat drożności i ruchomości jajowodów, z jednoczesną możliwością leczenia chirurgicznego daje laparoskopia. Przez niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych wprowadza się powietrze i aparat optyczny (endoskop) wraz z oprzyrządowaniem chirurgicznym do jamy brzusznej. W przypadku stwierdzenia zmian w macicy uzupełnieniem histerosalpingografii jest histeroskopia - badanie obrazujące wnętrze jamy macicy za pomocą optyki światłowodowej (endoskopia).

Objawy: bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia. Ból, który jest następstwem miejscowego krwawienia i rozciągania tkanek (przy ogniskach pozamacicznych), powoduje uczucie jakby rozdzierania, może się pojawiać w okolicy biodra, pachwiny lub promieniować do odbytnicy i zależy od umiejscowienia ognisk gruczolistości. Bóle podczas stosunków płciowych sugerują gruczolistość w obrębie jajników i zagłębienia odbytniczo - macicznego. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem gruczolistości w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Ok. 1% pacjentek nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe. Podczas zaawansowanego stadium choroby tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają się smołowate torbiele o różnej wielkości (niektóre dochodzą do średnicy ok. 10 centymetrów!) wypełnione gęstą, ciągnącą się treścią w brązowym kolorze. Jest to pozostałość dawnych wylewów krwi, która w okresie menstruacji nie miała gdzie odpłynąć.
Badania: USG oraz badanie krwi (tzw. poziom markera CA-125. Czasami pomocna jest też tomografia komputerowa. Badaniem, które pozwala bezbłędnie postawić diagnozę, jest laparoskopia.

Objawy: po upływie 6-12 miesięcy od menopauzy pojawiają się krwawienia
Badania: badanie ginekologiczne (we wzierniku i dwuręczne). Ginekolog powinien także zlecić USG przezpochwowe narządu rodnego z dokładną oceną endometrium i jajników. Konieczna jest również biopsja błony śluzowej macicy: rysowa lub ssąca (polegająca na pobraniu wycinka błony zmienionej chorobowo) lub wyłyżeczkowanie szyjki i jamy macicy, popularnie zwane czyszczeniem. Badanie ginekologiczne (we wzierniku i dwuręczne). Ginekolog powinien także zlecić USG przezpochwowe narządu rodnego z dokładną oceną endometrium i jajników. Konieczna jest również biopsja błony śluzowej macicy: rysowa lub ssąca (polegająca na pobraniu wycinka błony zmienionej chorobowo) lub wyłyżeczkowanie szyjki i jamy macicy, popularnie zwane czyszczeniem.

Objawy: ból w miednicy.
Badanie: należy przeprowadzić z uwzględnieniem trzewi, jak i ścian jamy brzusznej, pleców, bioder i miednicy. Badanie jednym palcem, palpacyjne zarówno płytkie, jak i głębokie, umożliwiają rozróżnienie między nadwrażliwością na bodźce niebólowe, takie jak muśnięcia skóry, bolesnością ściany brzucha a bólem trzewnym. Rezonans magnetyczny czy badanie USG mogą bardzo pomóc przy dalszej charakterystyce podejrzanych zmian w miednicy i innych zaburzeń w obrębie macicy. Tomografia komputerowa z podaniem środka cieniującego stanowi najlepsze badanie w przypadku podejrzenia zakażenia w obrębie jamy brzusznej, takiego jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy ropień przydatków.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/15.11.2011 13:28
Wszyscy piszą o badaniach specjalistycznych dla kobiet... one jednak kosztują albo trzeba czekać tak długo, że już nikomu się ich nie chce. Gdyby nie takie serwisy jak portal dojrzałej kobiety, który na bieżąco informuje o darmowych badaniach np. ostatnio o badaniach wzroku - to nie wiem czy sama chciałabym się tego wszystkiego dowiadywać.
/06.01.2011 15:42
.Cytuję."Może mi ktoś powie dlaczego gdy przychodzi para do ginekologa lub nawet w klinice i słyszy partner"pan/pani wyjdzie"Czy to nie jest naruszenie prawa,bo jest tak,że za pacjenta/ pacjentkę decyduje personel medyczny jak gdyby był/była Ubezwłasnowolniona/y na dzień dobry,bo nikt się nie pyta o zdanie pacjenta/ pacjentki a ustawa z 2008 roku art 21 jest tylko na papierze.To nawet przestępcy policja mówi się jego prawa,czyli gorzej się traktuje niż przestępcę. Po drugie wpływa się pośrednio na decyzję pacjentki by nie protestowała bo jest zależna od tegoż personelu.Do tego łamie się Kodeks Etyki lekarskiej o intymności itd...Pytanie powinno brzmieć i by było zgodne z prawem."Czy Pni/Pan wyraża zgodę na obecność tej osoby podczas badań i zabiegów,jeśli nie wyraża zgody pan/pani musi opuścić pacjenta/ pacjentkę".Cytuję ku rozwadze ginekologów i pacjentek Cytat"Związek mój się rozpadł bo nie chciałam go wziąć na badanie do faceta ginekologa mówił lekarz, że to intymne badanie. Partner powiedział że jak masz intymność z ginekologiem a ze mną nie bo nie chcesz mnie zabrać na badanie "To sobie miej intymności z ginekologiem a ja odchodzę" Szkoda i żałuję że nie poszłam z nim ale się stało był bardzo fajny i troskliwy o mnie lecz wybrałam ginekologa a nie jego i to był błąd. Myślałam że żartuje ale nie żartował. Ku przestrodze innym dziewczynom. Pozdrawiam
/18.10.2010 23:45
Dlaczego zależy niektórym ginekologom na tym by jak żona przyjdzie z mężem do gabinetu na wspólne badanie to go się wyrzuca bezprawnie łamiąc kartę praw pacjenta i pośrednio wpływa na pacjentkę by nie protestowała bo jest zależna od niego.Koledzy traktują samodzielne badanie żony jako zdradę i idą odreagować zazdrość do prostytutek.Ja jestem zabierany na badania do prywatnej poradni bo bym też chodził do prostytutki.To się dzieje dzięki ginekologom.Nie po to idą na wspólną wizytę do ginekologa by go wyrzucał lekarz.W domu się dzieją sceny ale ginekolodzy są zadowoleni.Przysięgę zapomnieli"..przede wszystkim nie szkodzić..."Gdzie są Rzecznicy Praw Pacjenta którzy powinni to ukrócić ginekologom bezprawie.Nie podpisuję by nie być rozpoznany przez żony kolegów nawet o tym nie wie moja żona że zdradzają swe żony.
POKAŻ KOMENTARZE (2)