POLECAMY

Jak przygotować wzmacniający sok z brzozy?

Podobno pomaga w wielu schorzeniach i warto go pić zwłaszcza na wiosnę. Czy można go zebrać samemu?
Jak przygotować wzmacniający sok z brzozy? fot. Fotolia

Świeży sok z brzozy bardzo ceniono w medycynie ludowej. Był uważany za napój boski, który daje siłę i urodę. Sok zawiera błyskawicznie przyswajalny cukier, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), liczne sole mineralne, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy, witamin z grupy B. Zobacz, jak wykorzystać kurację sokiem z brzozy dla zdrowia:

Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Dzięki tym składnikom wzmacnia siły organizmu i reguluje przemianę materii. Poleca się go rekonwalescentom osłabionym chorobą, osobom starszym, mało odpornym. Wskazany jest w chorobach nerek. Poprawia ich zdolność filtracyjną, pobudza wydalanie moczu, wypłukuje z przewodów moczowych złogi, zapobiegając tym samym tworzeniu się kamieni moczowych.

Na czym polega kuracja sokiem z brzozy?

Pije się go 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki przez 15–20 dni. Nie wolno go podgrzewać, bo wówczas traci swoje właściwości lecznicze. W czasie kuracji sokiem z brzozy nie powinno się też spożywać alkoholu, mocnej herbaty, kawy, czekolady, szpinaku, szczawiu. Należy ograniczyć spożywanie mięs i wędlin.

Kiedy zbierać sok brzozowy?

Sok brzozowy zbiera się wiosną, gdy drzewo budzi się ze snu. Powinno być ono zdrowe, rosnące z dala od szos i przemysłowych terenów, co najmniej dziesięcioletnie. Najlepszy jest sok pozyskiwany z grubych gałęzi (na 2–3 palce) rosnących od południowej strony. Trzeba zrobić w nich otwór, umocować w nim rynienkę lub rurkę i podstawić 2–3-litrowe naczynie. Gdy sok z brzozy wypłynie, otwór w drzewie należy zasmarować maścią ogrodniczą i zabić kołkiem, wówczas okaleczenie nie szkodzi drzewu.

Sok z brzozy można kupić również w aptekach lub sklepach zielarskich.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu Vita

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/2 lata temu
Moja babcia kiedyś na wsi ściągała sok z brzozy z jej ogródka, do dziś pamiętam ten smak, ostatnio postanowiłam powrócić do picia soku z brzozy, w mieście trudno samemu wytworzyć, w sklepie kupiłam ten oleofarmowy i muszę przyznać, że bardzo podobny smak do tego z dzieciństwa.
/2 lata temu
W mieście to nawet ciężko spotkać brzozę, a co dopiero zbierać z niej sok. Autor tekstu chyba jest trochę oderwany od rzeczywistości. Znacznie łatwiej zamówić. Ja też lubię tą z miętą z oleofarm.
/2 lata temu
oczywiście że to jakaś pomyłka...A swoją drogą jakie soki z brzozy polecacie? Ja lubię oleofarmu sok z miętą bo przy okazji śtwietnie odświeża :)
POKAŻ KOMENTARZE (13)