POLECAMY

Służba zdrowia w Bułgarii – Podróże z We-Dwoje.pl

Urokliwa Bułgaria, położona na Półwyspie Bałkańskim jest krajem, często wybieranym przez nas na letni wypoczynek. Złote plaże, cudowny turkus morza, powiew orientu i masa przepięknych zabytków, zachęcają do głębszego poznania tajemnic tego kraju...

Urokliwa Bułgaria, położona na Półwyspie Bałkańskim jest krajem, często wybieranym przez nas na letni wypoczynek. Złote plaże, cudowny turkus morza, powiew orientu i masa przepięknych zabytków, zachęcają do głębszego poznania tajemnic tego kraju...

Aby beztrosko cieszyć się atrakcjami turystycznymi Bułgarii, warto oprócz dogodnego bagażu i humoru, postarać się jeszcze o ubezpieczenie zdrowotne i kartę EKUZ. Lepiej mieć wszystko ze sobą, niż później żałować i wznosić lamenty ku niebiosom, o to, że nie w pełni zabezpieczyliśmy siebie i swoich bliskich przed ewentualnym wypadkiem i zachorowaniem.

Wyjeżdżając do Bułgarii, warto mieć ze sobą paszport, dowód osobisty, EKUZ i dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Oprócz tego, korzystnie jest wykonać kserokopie karty EKUZ. Pamiętajmy jednocześnie, że pomoc, jaka będzie nam udzielana w Bułgarii, odbywa się wedle praw tego kraju, a nie według naszego NFZ-u.

Karta EKUZ nie zapewnia nam zwrotu kosztów transportu medycznego z Bułgarii do Polski oraz zwrotu kosztów leczenia w placówkach prywatnych i pomocy przez ratowników górskich. Dlatego dobrze jest wykupić mimo wszystko polisę ubezpieczeniową.

Gdzie po pomoc?
Po poradę lekarza zgłaszamy się do placówek służby zdrowia, posiadających umowę z kasą chorych. Lekarzowi przedstawiamy dokument tożsamości i EKUZ. Pozostawiamy mu także kopię tej karty. Gdy potrzebna nam konsultacja specjalistyczna, wówczas potrzebne nam będzie skierowanie, które wystawia lekarz ogólny. W przypadkach nagłych nie musimy mieć takiego skierowania i zgłaszamy się bezpośrednio do szpitala. Co do recept refundowanych – wystawia je każdy lekarz w bułgarskiej służbie zdrowia.

Jeśli chodzi o wzywanie pomocy – trzeba wiedzieć, że funkcjonują dwa numery ratunkowe. Pierwszy z nich to europejski 112, ale działa jedynie w stolicy Bułgarii – Sofii. Pozostała część kraju ma do dyspozycji numer 150.

Opłaty za świadczenia medyczne
Za bardzo ograniczony zakres świadczeń u lekarza ogólnego i stomatologa zapłacimy 1% minimalnej pensji, czyli około 1,80-2,00 GBN (lewa). Za badania laboratoryjne około 2,00 GBN, a za jeden dzień hospitalizacji około 3,60-4,00 GBN (2% minimalnej pensji), maksymalnie 10 dni w roku. Kobiety w ciąży i dzieci do 18 roku życia, są zwolnione z opłat za pomoc medyczną.

Po powrocie do kraju – czyli zwrot kosztów
Gdy wrócimy do Polski, udajemy się do lokalnego oddziału NFZ, by tam złożyć stosowne dokumenty, czyli:

  • wniosek o zwrot kosztów leczenia
  • oryginały rachunków za usługę medyczną/lek
  • oryginały dowodów zapłaty za usługę medyczną/lek

Więcej informacji o służbie zdrowia w Bułgarii:
National Health Insurance Fund
International Department
1, Krichim Street
1407 Sofia
Tel. +35929659130
Faks +35929659124
www.nhif.bg

Opracowano na podstawie informacji ze strony: www.nfz.gov.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)