Cofanie wskazówek zegara biologicznego fot. fot. Fotolia

Skuteczne cofanie wskazówek biologicznego zegara

Naukowcy opracowali metodę na skuteczne cofanie biologicznego wieku komórek do etapu zarodkowego. O tym, czy rzeczywiście jest to skuteczne i możemy się odmłodzić, czytamy w serwisie wyborcza.pl w artykule „Coraz lepsze odmładzanie”.
/ 21.09.2012 10:10
Cofanie wskazówek zegara biologicznego fot. fot. Fotolia

Opracowanie skutecznego odmładzania ma na celu uzyskanie w przyszłości broni w walce z cukrzycą czy chorobą Alzheimera. To odkrycie jest kontynuacją projektu rozpoczętego w 2007 roku przez naukowców z Japonii i USA. Udało im się cofnąć biologiczny czas komórek skóry i zamienić je w komórki macierzyste dzięki czterem genom (Oct4, Sox2, Klf4, c-Myc). Komórki zostały nazwane komórkami pluripotencjalnymi (komórkami iPS).

Zarodkowe komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania w dowolne komórki organizmu. Naukowcy mieli nadzieję, że będą źródłem nowych, zdrowych tkanek, które mogłyby zastąpić te zniszczone. Problem jednak w tym, że pozyskanie komórek macierzystych zarodka wiąże się z jego obumarciem. Wielkie nadzieje przyniosło ze sobą odkrycie sprzed 5 lat, w którym nie ginęły embriony.

Niestety nowa metoda okazała się mało skuteczna, a jej wydajność szacowana jest na 0,1–1%. Przy genetycznej obróbce przy udziale czterech genów otrzymywano 10 iPS lub tylko 1. Prof. Rudolf Jaenisch z Massachusetts Institute of Technology uważa, że kluczową rolę w decydowaniu, czy proces odmładzania się powiedzie, czy tez nie, odgrywają kolejne cztery geny: Esrrb, Utf1, Lin2 i Dppa2. Prof. jest przekonany, że tylko dzięki tym genom komórki są w stanie cofnąć się do etapu zarodkowego.

Źródło: wyborcza.pl/jm

Zobacz też: Starość - choroba, której leczenia wydłuża życie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)