Skręt jądra - co to takiego?

Skręt jądra to bolesny problem zwykle młodych chłopców. Pojawić się może już w życiu płodowym, ale i u dorosłych mężczyzn. Polega na skręceniu jądra wzdłuż własnej osi, co zwykle wynika z jego słabego anatomicznego umocowania w worku mosznowym. Często bywa określany jako „ostra moszna”, czyli stan nagły w urologii i wymaga szybkiej interwencji lekarza.

Skręt jądra to bolesny problem zwykle młodych chłopców. Pojawić się może już w życiu płodowym, ale i u dorosłych mężczyzn. Polega na skręceniu jądra wzdłuż własnej osi, co zwykle wynika z jego słabego anatomicznego umocowania w worku mosznowym. Często bywa określany jako „ostra moszna”, czyli stan nagły w urologii i wymaga szybkiej interwencji lekarza.

Skręt jądra - co to takiego?

Fot. Depositphotos

Czy jądro może się skręcić?

Okazuje się, że tak. Jeżeli do tego dochodzi, obserwowany jest obrót jądra i powrózka
nasiennego, co blokuje dopływ krwi do tego narządu. Niedokrwienie skutkuje obumarciem
narządu, ale tylko wtedy gdy jądro nie zostanie „uwolnione” o czasie. Częściej dochodzi do
skrętu lewego jądra.

Jakie są przyczyny tego stanu?

Za przyczyny skrętu jądra uznaje się:

 • słabe umocowanie jądra w worku mosznowym i jego zwiększona ruchomość,
 • nieprawidłowości anatomiczne, jak za długi jądrowód, za duża osłonka pochwowa (obejmująca jądro, najądrze i kawałek powrózka nasiennego), która za wysoko łączy się z powrózkiem nasiennym,
 • wcześniej wnętrostwo – czyli niezstąpienie jąder,
 • wirusowe lub bakteryjne zapalenia jąder i najądrzy,
 • zapalenie najądrza,
 • uwięźnięta przepuklina pachwinowa.

Objawy skrętu jądra i rozpoznanie

Do najczęstszych objawów skrętu jądra należą:

 • ból pachwiny, brzucha i jądra (choć też nie zawsze), może być promieniujący od jądra do pachwiny lub biodra,
 • tkliwe, obrzęknięte jądro, wysoko ułożone (uniesione ku górze), później zaczerwienienie skóry na skręconym jądrze,
 • mogą imitować zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • czasem nudności i wymioty.

Rozpoznanie stwierdza się na podstawie objawów i badania pacjenta. Najlepszym jest USG
Dopplera, ukazujące przepływ krwi w naczyniach wokół jądra i powrózka nasiennego. Skręt
jądra różnicuje się z:

 • zapaleniem najądrza,
 • skrętem przydatków jądra,
 • obrzękiem idiopatycznym.

Czy konieczna jest operacja?

Tak, operacja jest zawsze konieczna, gdyż nie ma opcji „odkręcenia” jądra inaczej niż metodą inwazyjną. Poza tym, dzięki operacji możliwe jest właściwe ułożenie jądra i jego przymocowanie do worka mosznowego za pomocą szwu. To samo wykonuje się z drugim jądrem, ponieważ ono również kiedyś mogłoby ulec skręceniu (predyspozycja anatomiczna). Operacja powinna być wykonana w czasie od 6 do 12 godzin od wystąpienia objawów. Czasem jednak się zdarza podczas badania palpacyjnego obrócić jądro.

Jakie są konsekwencje nieleczenia?

Konsekwencją nieleczenia, czyli zaniechanie wykonania operacji, niewyrażenie na nią zgody i zwlekanie z pójściem do lekarza, skutkuje po średnio około 6 godzinach martwicą skręconego jądra. W takim przypadku jądro musi być usunięte. Warto wiedzieć, że większość jąder które uległy skręceniu ulega później częściowemu lub całkowitemu zanikowi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Mam 12 lat i też miałem coś
/5 lat temu
takiego jak skręcenie jądra . Było to na lekcjach gimnastyki ( potocznie WF ) , biegne sobie do pewnego momentu w którym poczułem silny ból , ból nie ustąpił . W sobote ( 1 dzień po piątku kiedy to się zdarzyło ) tata kazał mi iść pomódz mu w pracy . Potem powiedziałem mamie że bolą mnie jądra i pojechaliśmy do szpitala , zrobili wszystkie badania ale wskazywało na to że mam skręt jądra .... Jak pisze od 6 do 12 godz można dostać martwicy a ja miałem zabeg koło 19.30 więc jakieś 25 godz minęło od skrętu ... jak się okazało nie miałem martwicy jądra więc była konieczna oiperacja , ale wszystko się (niby) udało . I oto moje pytanie >>>> Czy bendę płodny ? Masturbuję się czasem ale to może 2 , 3 razy na tydzień , oczywiście sperma idzie ale jest bardzo przejrzysta i troche mało jej leci . Czy to w moim wieku jest normom ? czy to przez te jądra ??