Skalpel w walce z refluksem

Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia
Część osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku może wymagać leczenia chirurgicznego. Komu może zostać zaproponowana operacja refluksu? Jakie mogą wystąpić komplikacje leczenia operacyjnego? Jakie są szanse na wyleczenie refluksu?
/ 27.02.2011 01:23
Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia

Kto może być operowany?

Leczenie chirurgiczne rozważa się w przypadku braku skuteczności metod zachowawczych (m.in. terapii lekami zmniejszającymi wytwarzanie kwasu solnego w żołądku), zwłaszcza u osób młodych. Istnieje także grupa chorych, którzy nie mogą przyjmować leków ze względu na przeciwwskazania lub nasilone działania uboczne. Operacja może być także wskazana u osób, u których dochodzi do powikłań choroby refluksowej przełyku (GERD): powstawania blizn i zwężeń przełyku czy krwawień z przełyku.

Badania wykonywane przed operacją

W ramach przygotowań do operacji większość pacjentów przechodzi badanie endoskopowe przełyku i żołądka, czyli ezofagogastroskopię. Czasem wykonywane są dodatkowe badania: zdjęcie rentgenowskie przełyku, pH-metria (pomiar pH w przełyku) lub manometria (pomiar ciśnienia w przełyku).

Zobacz też: Gastroskopia - nie taki diabeł straszny!

Jak przebiega operacja choroby refleksowej przełyku?

Celem operacji jest wzmocnienie dolnego odcinka przełyku poprzez przyszycie wokół niego „kołnierza” z górnej części żołądka. Zabieg taki nosi nazwę fundoplikacji. Dzięki niemu zwiększa się napięcie dolnego zwieracza przełyku, co zapobiega cofaniu się do przełyku zawartości żołądka. Natomiast jeśli przyczyną refluksu jest przepuklina rozworu przełykowego, to operacja pozwala na jej usunięcie.

Operacja może zostać wykonana poprzez nacięcie brzucha (tzw. laparotomię) oraz techniką laparoskopową, która cieszy się coraz większą popularnością. Jej istotą jest wprowadzenie narzędzi chirurgicznych i niewielkiej kamery przez kilka niewielkich otworów w ścianie brzucha.

Skuteczność i możliwe komplikacje operacji

Leczenie operacyjne GERD jest uważane za metodę bezpieczną i skuteczną. U około 90% operowanych osób dochodzi do wyleczenia zapalenia przełyku. Z kolei odsetek zgonów na skutek operacji wynosi poniżej 1%. Po operacji może wystąpić zaparcie, przechodzące następnie w biegunkę. Stan taki ma zazwyczaj przejściowy charakter i nazywany jest pooperacyjnym zespołem jelita drażliwego. U 5-10% osób dochodzi do nawrotu dolegliwości. Przyczyną jest założenie zbyt słabych szwów wokół przełyku. Może być wówczas konieczna powtórna operacja z założeniem wzmocnionych szwów (re-operacja).

Kontrowersje dotyczące operacyjnego leczenia refluksu

Stosowanie metod operacyjnych w leczeniu choroby refluksowej budzi jednak pewien sceptycyzm. Okazuje się bowiem, że około połowa chorych po różnym czasie od operacji wymaga przyjmowania leków z powodu nawrotu dolegliwości.

Polecamy: Jakie leki stosuje się w chorobie refluksowej przełyku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA