POLECAMY

Skąd się biorą polipy w nosie?

Polipy w nosie są jednym z tych schorzeń, na które choruje jedynie gatunek ludzki. Polegają one na rozroście błony śluzowej wyściełającej wnętrze nosa i zatok przynosowych. Polipy nosa mogą być różnej wielkości: począwszy od kilku milimetrów do takich, które wypełniają całą jamę nosową. Powodują wówczas trudności w oddychaniu i powinny być leczone.
Skąd się biorą polipy w nosie?

Jakie objawy dają polipy w nosie?

Podstawową dolegliwością związaną z obecnością polipów jest przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych. Towarzyszy mu ciągłe uczucie „mokrego” nosa oraz spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła.

Wraz ze wzrostem polipów pojawia się również narastająca niedrożność nosa. Pojawić może się chrapanie i trudności ze snem. Dodatkowo może dojść do rozwoju chorób zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa. U dzieci polipy nosa mogą sprzyjać częstym zapaleniom ucha środkowego.

Przeczytaj koniecznie: Polip nosa

Jakie są przyczyny powstania polipów?

Do powstania polipów przyczyniają się przewlekłe stany zapalne, jak i indywidualne predyspozycje danej osoby. Dokładne mechanizmy nie zostały jak dotąd poznane.

Do stanów zapalnych prowadzących do rozwoju polipów nosa zaliczają się:

  •  przewlekłe zapalenia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze) zatok,
  •  astma,
  •  mukowiscydoza,
  •  alergia.

Polipy w nosie mogą być również objawem nietolerancji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (najczęściej aspiryny). Do rzadszych przyczyn zalicza się uwarunkowany genetycznie zespół nieruchomych rzęsek.

Jakie badania są niezbędne do rozpoznania?

Pierwszym krokiem jest badanie laryngologiczne. Za pomocą wzierników lekarz ogląda jamy nosowe. Badanie endoskopowe pozwoli uwidocznić ujścia zatok przynosowych – częstą lokalizację polipów. Badania te są szybkie i niebolesne.

Czasami, zwłaszcza gdy polipy występują tylko po jednej stronie, pobiera się również fragment błony śluzowej do oceny mikroskopowej, aby wykluczyć rozrost nowotworowy. Z badań obrazowych najczęściej wykonywana bywa tomografia komputerowa zatok.

Warto przeczytać: Czy alergia pokarmowa może wywołać polipy nosa?

Na czym polega leczenie polipów nosa?

Polipy nosa mogą być usunięte podczas zabiegu chirurgicznego. Pozwala on również na poszerzenie ujść zatok.

Bardzo istotną rolę odgrywa właściwa higiena nosa po operacji. Zaliczają się tutaj inhalacje oraz płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej. Często występujące w tym okresie zapalenie zatok leczy się antybiotykami.

Niekiedy operacji udaje się uniknąć dzięki stosowaniu kortykosteroidów w formie miejscowej, najczęściej w postaci donosowego sprayu. Preparatów takich nie stosuje się, gdy polipom towarzyszy zapalenie zatok. Kortykosteroidy są stosowane także po zabiegu operacyjnym – zmniejszają wówczas ryzyko nawrotu polipów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/5 miesięcy temu
Pozbył się polipa psikając do nosa srebro koloidalne niejonowe. Po 3 tyg polip znikł.
/3 lata temu
Nie wymaga to operacji czasem jak z nosa leci tylko woda moze byc to katar alergiczy
/4 lata temu
Ja juz mnialam usuwanie inaczej lekarze na to mowia zatoki nie ktorzy ja to chyba juz na to lezałam ze 2 lub 3 razy i naprawde to nic przyjemnego widzialam jak ludzie z placzem wychodza mnie tez nie raz czyscil na zywca nos bylam tez i usypiana jak mi czyscili Ja wiem ze powinno sie od polipów brac NASONEX preparat do nosa zeby nie odrastaly ale moze je tylko lekarz rodzinny wypisac bo sa na recepte krople do nosa
POKAŻ KOMENTARZE (7)