POLECAMY

Seminarium dla opiekunów osób starszych

Z okazji obchodów stulecia francusko-żydowskiej organizacji społecznej OSE (Oeuvre de Secours aux Enfants) oraz TOZ (Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce), 14 i 15 maja w Warszawie odbędzie się międzynarodowe seminarium dotyczące opieki nad osobami starszymi, skierowane do osób zainteresowanych oraz opiekunów osób starszych. Seminarium będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna, umiejscowiona przed stołecznym Ratuszem.
Seminarium dla opiekunów osób starszych

Seminarium na temat opieki nad osobami starszymi

„Na seminarium zapraszamy wszystkich zajmujących się osobami starszymi – pracowników organizacji, wolontariuszy, profesjonalistów, jak również członków rodzin osób cierpiących na chorobę Alzheimera, której poświęcimy specjalną uwagę” – powiedziała Ewa Spaczyńska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, organizującej we współpracy z Urzędem miasta stołecznego Warszawy i OSE obchody stulecia tej organizacji.

„OSE już od stu lat wspiera nie tylko dzieci, jak wskazuje nazwa tej organizacji, ale także niepełnosprawnych i osoby starsze. Aktualnie prowadzi ponad dwadzieścia ośrodków wsparcia w całej Francji, działając w oparciu o wypracowane przez lata własne narzędzia i bogate know-how. Jestem przekonane, że seminarium będzie wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką” – dodała Spaczyńska.

Obchody stulecia OSE rozpoczną się 14 maja o godz. 14.00 w stołecznym Ratuszu, gdzie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzy wystawę poświęconą działalności OSE i TOZ. Następnego dnia seminarium będzie kontynuowane w warszawskim Centrum Alzheimera.

Zapisy do udziału w seminarium OSE:

  • Dorota Obler, Dział Pomocy Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
  • tel. (22) 624 31 10, e-mail: warszawa.ose.2012@jewish.org.pl

***

OSE (OEUVRE DE SECOURS AUX ENFANTS)

Żydowska organizacja społeczna działająca we Francji, założona w 1912 roku w Petersburgu jako OZE („Obszczestwo Zdrawoochranienija Jewriejew”). Obecnie działa na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku. Oferuje  opiekę medyczką, psychologiczną i socjalną. Prowadzi też archiwum historyczne poświęcone działalności organizacji.

TOZ (TOWARZYSTWO OCHRONY ZDROWIA LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W POLSCE)

Organizacja żydowska założona w Polsce w 1921 roku, wywodząca się z organizacji OZE. TOZ organizowała opiekę zdrowotną, zwłaszcza nad dziećmi, zakładając sieć ambulatoriów, sanatoriów i lecznic. Finansowała kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin, propagowała higienę i sport, m.in. wydając broszury i periodyki, miała duże zasługi w zwalczaniu epidemii tyfusu i gruźlicy. TOZ był finansowany przez OZE i American Joint Distribution Committee, amerykańską organizację opieki społecznej oraz przez prywatnych ofiarodawców. W 1939 r. TOZ prowadził 300 placówek medycznych w 50 miejscowościach w całej Polsce. Działał także w czasie II wojny światowej, pomagając głodującym i chorym w gettach, a w 1942 roku został rozwiązany na rozkaz władz niemieckich. W 1946 roku wznowił działalność w ramach Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Ostatecznie w 1950 roku władze komunistyczne rozwiązały TOZ, a jego placówki przejęło ministerstwo zdrowia.

Dodatkowe informacje

  • Ewa Spaczyńska
  • Koordynator projektu warszawskich obchodów stulecia OSE
  • Dział Pomocy Społecznej – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
  • tel. +48 502 331 821, e-mail: ewa_s@doar.jewish.org.pl

Organizatorzy:
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Urząd miasta stołecznego Warszawy, OSE                                

Partnerzy:
Ambasada Francji, Instytut Francuski, Centrum Alzheimera, Fundacja im. prof. M. Schorra

Zobacz też: Jak opiekować się obłożnie chorą osobą?

Źródło: informacja prasowa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)