Selfie przyczynia się do szybszego starzenia się skóry!

Za każdym razem, gdy robisz sobie selfie lub spędzasz czas przed wyświetlaczem bądź monitorem, narażasz swoją skórę na działanie niebieskiego światła. Czym ono jest i jak na nas działa?
niebezpieczne selfie

Jak działa na nas niebieskie światło?

Niebieskie światło emitowane przez smartfony  może uszkadzać skórę i przyspieszać powstawanie zmarszczek, powoduje też pojawianie się cieni pod oczami, rozszerzonych porów i piegów. Problem może pojawić się u osób, które często używają telefonu i robią sobie selfie, czyli zdjęcia z trzymanego w ręku lub na kijku aparatu telefonicznego. Dermatolodzy uważają też, że na stan skóry wpływa również promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez smartfony.

Światło pochodzące z ekranu telefonu ma inną długość fali niż promieniowanie słoneczne, więc nie ochronią nas przed nim filtry stosowane w kosmetykach. Co ważne, emitują je też tablety i laptopy, a także lampy ledowe. High Energy Visible Light (HEV), czyli niebieskie światło, powoduje – podobnie jak zanieczyszczone powietrze oraz palenie tytoniu – generację wolnych rodników, a w konsekwencji uszkodzenie naskórka, skóry właściwej i DNA komórek. Zwiększa także ryzyko zmian przednowotworowych i nowotworowych skóry.

Specjaliści radzą więc ograniczać czas spędzony przed monitorem oraz ekranem telefonu, a dodatkowo co wieczór dokładnie oczyszczać twarz i aplikować serum z przeciwutleniaczami lub preparaty z witaminą A.

Antysenne niebieskie światło dla kierowców 

Jak smartfony niszczą nasze zdrowie?

Pamiętajmy też, że częste używanie smartfona powoduje także szereg innych dolegliwości:

  • Kłopoty ze wzrokiem. Mała czcionka, mały wyświetlacz i jasne światło – to zdecydowanie źle działa na oczy. Długotrwałe skupienie wzroku sprawia, że rzadziej mrugamy, a oczy nie są dostatecznie nawilżone, a dodatkowo koncentracja na małych obiektach powoduje zmęczenie mięśni odpowiedzialnych za akomodację.
  • Cybersickness. Jest to choroba pojawiająca się często u osób korzystających z mobilnych urządzeń, związana z wyświetlaniem na ekranie szybko zmieniających się obrazów. Jej objawy to mdłości, zawroty głowy, silne bóle głowy i problemy z równowagą.
  • Stres. Może się wiązać z FOMO, czyli lęku wynikającym z bycia poza siecią. Niektórzy użytkownicy smartfonów czują nawet wibracje fantomowe, czyli mają wrażenie, że dzwoni ich telefon.
  • Bezsenność. Sztuczne światło z monitora, ekranu telewizora czy smartfona hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu regulującego nasz rytm dobowy. Jeśli więc wieczór spędzamy przed laptopem lub smarfonem, nie dziwmy się, że potem nie możemy zasnąć i/lub następnego dnia czujemy się zmęczeni. Światło monitora daje bowiem znak naszemu organizmowi, że trwa dzień, a ten nie przechodzi przez to ze stanu czuwania w sen. Eksperci zalecają więc zrezygnowanie z urządzeń typu laptop czy telefon na godzinę przed snem.
  • Bóle kręgosłupa. Gdy pochylamy głowę, by odczytać smsa lub przejrzeć coś na telefonie, na szyję i kręgosłup działa ogromny nacisk, który może osiągać wagę nawet do 27 kg.  Prowadzi to do stanów zapalnych i skrzywienia kręgosłupa. 

Co to jest niebieskie światło i jak działa na nasze zdrowie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)