Schizofrenia w komórce

Do udaru może dojść w dwóch sytuacjach: gdy pęknie naczynie mózgowe lub dojdzie do zamknięcia tętnicy mózgowej przez zator./ fot. Fotolia
Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że aby zbadać komórki nerwowe osób chorych na schizofrenię, nie jest konieczne pobieranie komórek z mózgu osób zmarłych, równie pomocne mogę być mniej skomplikowane metody - czytamy w "Gazecie Wyborczej"artykule "Schizofrenia w komórce".
/ 14.04.2011 10:37
Do udaru może dojść w dwóch sytuacjach: gdy pęknie naczynie mózgowe lub dojdzie do zamknięcia tętnicy mózgowej przez zator./ fot. Fotolia

Zespół Freda Gage'a z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii wykorzystali do badań komórki skóry, następnie doprowadzali je do etapu komórek macierzystych, następnie wytwarzając z nich neurony.

Takie badania mogą wyjaśnić więcej niż wcześniejsze testy na komórkach pobranych od zmarłych, które ujawniły np. że "chore" neurony wytwarzają mniej połączeń między sobą i nieaktywne niektóre geny.

Amerykanie stwierdzili, że przeprogramowane komórki skóry mają taki same cechy a więc idealnie nadają się do dalszych badań nad schizofrenią.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 14 kwietnia 2011/mw

Zobacz też: Schizofrenia i jej postacie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!