POLECAMY

Można się nią zarazić nawet wtedy, gdy… śpimy w jednym łóżku z zakażoną osobą. O jakiej chorobie mowa?

Rzeżączka to podstępna choroba weneryczna, którą można „złapać” nie tylko w trakcie seksu.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu
Można się nią zarazić nawet wtedy, gdy… śpimy w jednym łóżku z zakażoną osobą. O jakiej chorobie mowa? fot. Fotolia

Rzeżączka to jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Możemy się nią zarazić w czasie stosunku, ale także przez brak wystarczającej higieny oraz korzystanie z publicznych toalet. Jak ją rozpoznać i czy można ją całkowicie wyleczyć?

Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki?

Czym jest rzeżączka?

Rzeżączka to choroba weneryczna, którą wywołuje bakteria w postaci dwoinki rzeżączki Neisseria gonorrhoeae. Bytuje ona w wilgotnych miejscach ciała – drogach moczowo-płciowych, odbytnicy, jamie ustnej itp. Można się nią zarazić podczas seksu – także oralnego lub analnego – ale nie tylko. Zakażenie może się pojawić, gdy używamy przedmiotów należących do osoby chorej, np. gąbek czy ręczników, gdy siadamy na desce klozetowej, na której siedział wcześniej ktoś chory, a nawet wtedy, gdy śpimy w jednym łóżku z osobą, która ma rzeżączkę. Pamiętajmy więc, by nie dzielić z nikim przyrządów osobistych, nie wymieniać się bielizną czy kostiumem kąpielowym.

Rzeżączka to groźna choroba, która – gdy nie jest należycie leczona – może nawet prowadzić do bezpłodności. Narażone są na nią także noworodki, które mogą zarazić się chorobą od matki w trakcie porodu. U nich rzeżączka może skutkować zakażeniem tkanek oka.

Rzeżączka – objawy

 Objawy rzeżączki nie są oczywiste i jednoznaczne – często bywają więc bagatelizowane. Tymczasem nieleczona choroba prowadzi do zapalenia przydatków u kobiet, a u mężczyzn – do zapalenia jąder i nadjądrzy. Pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się już po kilku dniach od odbycia stosunku z zakażoną osobą.

U kobiet uwagę powinno zwrócić swędzenie w okolicach odbytu, upławy, ból podczas stosunku, wysoka gorączka, krwawienie międzymiesiączkowe i dyskomfort w dole brzucha. U mężczyzn zaś – ból i pieczenie cewki moczowej, obrzęk nadjądrzy, ropna wydzielina z cewki moczowej, swędzenie i infekcja okolicy odbytu, zapalenie żołędzi i tkliwość nadjądrzy.

Rzeżączka – leczenie

W leczeniu rzeżączki ważne jest, by podjęli je oboje partnerzy. Leczenie polega na podawaniu penicyliny i innych leków pod nadzorem lekarza. Na szczęście rzeżączkę można całkowicie wyleczyć – po co najmniej trzech dniach przeprowadza się badanie kontrolne (bakterioskopowe lub posiew), które ocenia, czy pacjent jest już zdrowy.

Rzeżączka - dlaczego tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Ja się od faceta dla odmiany świerzbem zaraziłam. On sam w szoku, bo objawy brał za uczulenie na nowy proszek :/