Ropowica szyi – czy zagraża życiu?

Niedoleczona angina z powodu przerwania antybiotyków może mieć poważne następstwa. Jednym z najczęstszych miejscowych powikłań jest ropień w okolicy migdałka. Ale to nie koniec – przejście ropy do wnętrza szyi jest zagrożeniem życia.
Ropowica szyi – czy zagraża życiu? fot. fot. Fotolia

Skąd się bierze ropa i jakie są objawy jej obecności?

Obecność ropy między wewnętrznymi strukturami szyi jest efektem infekcji, toczącej się w obrębie głowy lub szyi. Najczęściej jest to zakażenie bakteryjne, na przykład zapalenie gardła i migdałków, zapalenie ucha czy zatok. Może być także efektem próchnicy zębów. Powiększanie się takiego zbiornika powoduje ucisk na struktury, które znajdują się wewnątrz szyi, na przykład gardło, tętnice czy tchawica. Zbierająca się ropa powoduje takie objawy, jak gorączka i dreszcze, ból, sztywność szyi, jej zaczerwienienie i obrzęk, ból gardła, uszu oraz mięśni. Pojawia się również zwiększone ślinienie, utrudnione połykanie, oddychanie i mówienie. U tych pacjentów może dojść nawet do szczękościsku, a węzły chłonne szyi powiększają się. Objawy te nie są charakterystyczne dla rozwijającego się ropnia i wymagają skonsultowania się z lekarzem.

Rozpoznanie

Rozwijający się ropień okołomigdałkowy jest efektem ostrego bakteryjnego  zapalenia migdałków podniebiennych. Treść ropna gromadzi się pomiędzy migdałkiem a mięśniami ściany gardła. Taki ropień występuje najczęściej po jednej stronie. Co więcej, tętniak tętnicy szyjnej może przypominać wyglądem ropień okołomigdałkowy. Podobnie mogą ujawniać się ciało obce w migdałku czy zmiany w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, na przykład białaczki. Leczenie rozpoczyna się od nakłucia ropnia grubą igłą. Taka punkcja daje pewność, że uwypuklenie nie jest efektem tętniaka tętnicy, która biegnie wewnątrz szyi. Następnie taki ropień nacina się i opróżnia z zalegającej w nim treści. Konieczne jest również podanie antybiotyku.

Niepożądane skutki obecności ropnia

Jeżeli treść ropna z migdałków przejdzie przez mięśnie do przestrzeni przygardłowej, zaczyna szerzyć się między mięśniami wewnątrz szyi. Zakażona treść może przenikać nie tylko w dół do klatki piersiowej, ale także w kierunku jamy czaszki. Taki stan zagraża życiu chorego i może doprowadzić do posocznicy. Występuje wysoka gorączka, silny ból szyi, a stan chorego jest ciężki. Szyja po chorej stronie jest obrzęknięta, bolesna i uwypuklona. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu.

Leczenie ropowicy szyi

Leczenie ropowicy szyi prowadzi się w szpitalu, gdyż pacjent wymaga ścisłego nadzoru.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków dożylnie i opróżnieniu zbiornika ropy, czyli drenażu. Ropę usuwa się poprzez nacięcie szyi z zewnątrz.

Polecamy: Ropień okołomigdałkowy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)