POLECAMY

Urodzenie więcej niż dwójki dzieci może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety. Jakie?

Naukowcy uważają, że kobiety, które urodziły trójkę lub więcej dzieci, są bardziej narażone na choroby serca. Grozi im między innymi zawał serca.
Małgorzata Germak / 2 miesiące temu
Urodzenie więcej niż dwójki dzieci może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety. Jakie? fot. Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetów Cambridge i w Północnej Karolinie postanowili zbadać jak intensywne obciążenie fizyczne i psychiczne związane z rodzicielstwem wpływa na zdrowie kobiet. Doszli do wniosków, że rodzenie więcej niż dwójki dzieci może poważnie odbić się na kondycji zdrowotnej matek. Jak wyglądało badanie i do jakich wniosków dokładnie doszli?

Dzieci z cesarskiego cięcia są częściej otyłe? Te badania nie pozostawiają wątpliwości

W badaniu wzięło udział ponad 8,5 tysiąca kobiet od 45 do 54 roku życia. Kobiety, które urodziły pięcioro lub więcej dzieci były o 37 procent bardziej narażone na atak serca w porównaniu do matek z jednym dzieckiem lub dwójką. Badacze odkryli również, że kobiety po co najmniej pięciu ciążach, miały 25 procent większe ryzyko dostania udaru i 17 procent większe zagrożenie niewydolnością serca niż matki mające na koncie mniejszą liczbę ciąż.

„Celem moich badań nie było przestraszenie kobiet, ale zwrócenie ich uwagi na to, że są w grupie zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o choroby serca, w tym zawał” – tłumaczy dr Clare Oliver-Williams, szefowa zespołu badawczego. „Wiemy, że ciąża i poród obciążają serce, a wychowanie dzieci może być bardzo stresujące. Nie chcemy matkom dodawać stresu, jaki mają na co dzień, ale wyposażyć je w wiedzę. Zawsze lepiej mieć świadomość zagrożenia zdrowotnego i móc działać”.

Badania uwzględniały wiele czynników, które wpływają na zdrowie kobiet – wiek, rasę, nałogi, wiek zajścia w pierwszą ciążę czy czas karmienia piersią.

Z przeprowadzonych badań wyszło też, że kobiety, które doświadczyły wielu poronień, wykazały o 45% większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z kobietami, które przeszły tylko 1-2 ciąże.

Takie badania łamią stereotypy – na zawał serca nie są narażeni tylko otyli mężczyźni w średnim wieku – to zagrożenie, które może równie dobrze dopaść kobiety po urodzeniu dzieci.

źródło: iflscience.com

Czytaj też:„To rzecz, która mnie w końcu zabije” – Dorota Wellman opowiedziała szczerze o swojej chorobieOdstawiasz tabletki antykoncepcyjne? Tak twój organizm może zareagować!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 tygodnie temu
Kto wymyśla takie brednie? moja babcia miała 10 dzieci...wszystkie zdrowe piękne i mądre. ....babcia zyła do 96 lat z uśmiechem na ustach do końca,była sprawna i świadoma ...nigdy nie chorowała i zawsze pełna energii i chęci do pracy,pomocna zawsze i to jej poczucie humoru i najlepsze jedzonko na świecie które nam gotowała....najwspanialsze wakacje i święta ,mam cudowne wspomnienia związane z moją ukochaną Babunią....
/miesiąc temu
w tytule czytamy o "dwójce lub więcej dzieci" a w treści czytamy wyniki badań grupy kobiet, które urodziły 5 i więcej dzieci, kobiet po co najmniej 5 ciążach i kobiet po wielokrotnych poronieniach.czy tylko ja widzę tutaj rażącą nieścisłość?a może to celowe działanie?mam nadzieję, że kobiety nie są na takim poziomie jak je oceniacie i wyłapują te "mądre" reportaże.
/2 miesiące temu
Okropna propaganda.