Rodzaje łupieżu - jak walczyć z łupieżem?

Łupież, łuszczyca, włosy, skóra głowy. Fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Często to od sposobu walki z łupieżem zależy jej powodzenie. Jakie są rodzaje łupieżu? Jak walczyć łupieżem suchym, łojotokowym, pstrym oraz rumieniowym?
Łupież, łuszczyca, włosy, skóra głowy. Fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Przyczyny powstawania łupieżu mogą być różne. Popularnie przyjmuje się, że największy udział mają w tym stosowane środki do stylizacji włosów, a także nieodpowiednia pielęgnacja, w tym zbyt rzadkie mycie włosów. W przypadku wystąpienia łupieżu najważniejsze jest szybkie uświadomienie sobie problemu. Prawidłowa reakcja na objawy takie jak swędzenie skóry głowy może zapobiec wystąpieniu łupieżu.

Łupież suchy/zwykły

Można przyjąć, że jest to najczęstsza odmiana łupieżu. Charakteryzuje się wysuszonymi białymi oraz przezroczystymi płatkami naskórka, które łatwo oddzielają się od skóry głowy. Oznaką łupieżu suchego są widoczne białe elementy na włosach i na ubraniach, i chociaż z pozoru łatwo je strzepnąć, wciąż powstają nowe.

Łupież pstry

Łupież pstry to utrapienie nastolatków. Objawia się białymi zazwyczaj płatkami oddzielającymi się od skóry na klatce piersiowej i na plecach. Jest wywoływany za sprawą drożdżaka Pityrosporum ovale. W leczeniu konieczne jest przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Obszary występowania łupieżu pstrego na skórze smaruje się także maściami przeciwgrzybiczymi.

Po zwalczeniu łupieżu pstrego konieczne jest wypranie, a nawet wygotowanie ubrań - łatwo się odnawia. Do dolegliwości towarzyszących temu rodzajowi łupieżu należy nadmierna potliwość.

Zobacz także: Jak odróżnić łupież od łuszczycy?

Łupież rumieniowy

Objawia się łuszczeniem się naskórka w okolicy pachwin. Problem najczęściej występuje u mężczyzn. Leczenie zazwyczaj polega na smarowaniu zmienionych chorobowa obszarów maścią oraz stosowanie mydła antybakteryjnego. Łupież rumieniowy jest uważany za bardzo łagodną odmianę tej choroby.

Łupież różowaty

Ta odmiana może przyjmować dwa typy: z towarzyszącym mu świądem lub bez. Jeśli nie występuje pieczenie i swędzenie nie stosuje się leków. Objawy łuszczenia się skóry w obrębie tułowia i kończyn, w postaci różowych plam ustępują po około sześciu tygodniach.

Łupież biały

Najczęściej atakuje skórę twarzy i kończyn. Ma postać białych, suchych płatków. Leczenie często polega na stosowaniu leków, zwłaszcza maści do skóry atopowej. Jest traktowany jak alergia. Najczęściej występuje u młodych osób.

Zobacz także: Czy oliwka salicylowa zwalcza łupież?

Jak zwalczyć łupież?

Najprostszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Aby środki te okazały się skuteczne, powinny zawierać: kwas salicylowy, selen, siarkę, cynk, ketokonazol. Istnieją także domowe sposoby walki z łupieżem a także sposoby na to, jak nie dopuścić do jego wystąpienia. Pomocne będą płukanki ziołowe - tu warto przetestować płukankę z rozmarynu, pokrzywy i podbiału.

Pityrosporum ovale

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/lupiez-jakie-sa-rodzaje-lupiezu_39871.html
Pityrosporum ovale

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/lupiez-jakie-sa-rodzaje-lupiezu_39871.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!