POLECAMY

Reumatoidalne zapalenie stawów – jakie leki?

Aby prawidłowo leczyć reumatoidalne zapalenie stawów choroba musi być dobrze sklasyfikowana. Wybór leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów zależy od kilku czynników. Ważny jest między innymi czas wystąpienia poszczególnych zmian w organizmie i ich nasilenie.
Reumatoidalne zapalenie stawów – jakie leki?

Na początku – przeciwbólowo i przeciwzapalnie

U osób, u których objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są słabo widoczne, a choroba nie obejmuje organów wewnętrznych, można rozpocząć leczenie od podawania dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych w połączeniu z jednym z leków takich jak:

  • Leki antymalaryczne.
  • Glikokortykosteroidy.
  • Sulfasalazyna.
  • Metotreksat.
  • Sole złota.

Wśród najczęściej stosowanych leków przeciwzapalnych znajdują się m.in.: kwas acetylosalicylowy, diklofenak, indometacyna czy ibuprofen.

Zbyt długie przyjmowanie leków przeciwzapalnych może wywołać między innymi chorobę wrzodową lub uszkodzenia szpiku.

Przy braku poprawy

Jeśli nie ma poprawy po stosowaniu powyższych leków, do terapii włącza się glikokortykosteroidy. Jeśli nadal nie ma poprawy to stosuje się leczenie skojarzone: metotreksat, sulfasalazynę i chlorochina.

Jeśli choroba ma szybko postępujący przebieg, zalecane jest leczenie złożone z niesteroidowych leków przeciwzapalnych i metotreksatu lub cyklosporyny. Podczas leczenia skojarzonego podawanych jest kilka leków, takich jak: metotreksat, sulfasalazyna i chlorochina lub metotreksat z cyklosporyną A. Przy braku poprawy niezbędne może okazać się podanie przeciwciał monoklonalnych dla TNF-alfa lub rozpuszczalnego receptora TNF-alfa. 

Ponieważ niesteroidowe leki przeciwzapalne, które podawane są jako pierwsze w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, mają wiele efektów ubocznych i nie mogą być stosowane przez długi okres czasu, czasami od początku leczenia choroby chorzy wymagają podawania leków sterydowych czy antymalarycznych. Leki te zazwyczaj zaczynają działać po okresie 2 miesięcy.

Czytaj także: Czy reumatoidalne zapalenie stawów można wyleczyć?

Jeśli zostaną uszkodzone narządy

W przypadkach powikłań narządowych konieczne jest stosowanie leczenia skierowanego bezpośrednio na poprawę funkcjonowania uszkodzonych narządów. Dość często choroba degeneruje wątrobę i nerki. Chorzy mają problem z diurezą i poziomem tłuszczów we krwi. Muszą przyjmować leki moczopędne, obniżające ciśnienie krwi czy mające wpływ na gospodarkę lipidową. 

Ponieważ u większości pacjentów dochodzi do uszkodzenia struktury kości, dość istotnie jest uzupełnianie wapnia i witaminy D3.

W leczeniu choroby stosowane są kąpiele i masaże wodne oraz elektroterapie. Pomocne są też masaże i regularne ćwiczenia ruchowe. U osób z zaawansowaną chorobą może być potrzebna wymiana stawów na sztuczne.

Czytaj więcej: Endoprotezoplastyka – gdy staw jest do wymiany

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Znalazłem w sieci takie informacje, że wielu chorych zmniejszą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów za pomocą oczyszczania, najpierw stosują chlorellę a potem Immunomodulin. Ktoś stosował?
/5 lat temu
Witam! Jestem studentką fizjoterapii. Piszę pracę magisterską na temat "Ocena skuteczności zabiegów fizykoterapeutycznych pacjentów z RZS". Jest to praca badawcza dlatego też, potrzebuję chętnych do wypełnienia ANONIMOWEJ ankiety. Warunkim jest tylko, że ankietowany musi być chory na RZS. Moje 2 ankiety, które mają po 10 pytań każda, znajdują się na 2 nizej podanych stronach. 1. www.ankietka.pl/ankieta/110745/ocena-skutecznosci-fizykoterapiiw-leczeniu-reumatoidalnego-zapalenia-stawow.html 2. www.ankietka.pl/ankieta/110759/praca-magisterska-o-rzs.html Służę również swoim mailem edytka_89@vp.pl BARDZO PROSZĘ O POMOC i o wypełnienie obydwu tych ankiet, ponieważ obydwie te ankiety, z tych dwóch stron internetowych tworzą dla mnie całość w sumie 20 pytań, będę naprawdę Wam wdzięczna za poświęcenie mi 5 minut. Potrzebuję 100 osób do obydwu ankiet, więc każda jedna uzupełniona przez Państwa ankieta spowoduje że o jeden krok zbliżam sie do ukończenia mojej pracy magisterskiej. Edyta B. BARDZO PROSZĘ O POMOC
/5 lat temu
Ja to na bóle przy RZS używam PUP własnie lekarz mi polecił. I ja wam też polecam. Rewelacja. www.konieczbolem.pl Mam nadzieje że będzie was mniej łamało w kościach, bo ja odżyłam na nowo. Naprewdę pomaga na tyle że można iść po zakupy, potem je unieśc i zamek w drzwaiach otworzyć. Jestem pełna zachwytu.
POKAŻ KOMENTARZE (1)