POLECAMY

Masz często zgagę i mdłości? To mogą być objawy refluksu

W niektórych przypadkach refluks wymaga leczenia operacyjnego. Jak rozpoznać chorobę?
Marta Słupska / 9 miesięcy temu

Refluks żołądkowo-jelitowy to zarzucanie zawartości żołądka do przełyku. Przyczyn choroby jest wiele – są to m.in. spożywanie pokarmów drażniących przełyk oraz tłustych, palenie papierosów, przepuklina rozworu przełykowego, nadużywanie alkoholu, otyłość, przyjmowanie niektórych leków, a nawet noszenie obciskającej odzieży. Jak rozpoznać refluks?

Jak powstaje refluks?

Refluks – objawy choroby

Objawów refluksu jest wiele, ale najbardziej charakterystycznym z nich jest zgaga. Palący ból za mostkiem lub w nadbrzuszu może promieniować do żuchwy lub szyi, a także być odczuwany w gardle. Zgaga pojawia się zwykle po posiłku, szczególnie obfitym, słodkim, cierpkim lub kwaśnym.

Innym typowym objawem refluksu jest kwaśne odbijanie i bolesność odczuwana podczas przełykania. Pozostałe symptomy zobaczycie na naszym video. Tutaj warto jeszcze wspomnieć, że objawy refluksu mogą się nasilać podczas parcia, pochylania się i po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku.

Czy refluks się leczy?

Jeśli podejrzewamy u siebie refluks, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań specjalista sprawdzi, czy faktycznie mamy do czynienia z tą chorobą. Jeśli tak, zaleci konkretne leczenie.

Najważniejsze w leczeniu jest stosowanie odpowiedniej diety. Polega ona na unikaniu ostrych potraw i obfitych posiłków, ograniczenie jedzenia cytrusów, palenia papierosów, picia alkoholu i kawy. Dieta przy refluksie powinna być lekka, a osobom otyłym zaleca się schudnięcie. Warto także unikać noszenia obcisłych ubrań, które zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, a tym samym pogłębiają refluks.

Refluks można też leczyć farmakologicznie. Leki, które się wówczas przyjmuje, zobojętniają kwas solny i redukują wydzielanie soku żołądkowego, a do tego zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku.

Refluks można też leczyć operacyjnie. Zabiegi stosuje się jednak tylko w wyjątkowych przypadkach.

Zwykła niestrawność czy groźny refluks? Rozpoznaj objawy choroby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
"Leki, które się wówczas przyjmuje, zobojętniają kwas solny i redukują wydzielanie soku żołądkowego" to potezny blad, takich lekow nie powinno sie lykac gdyz w zoladku musi byc kwasno i nie wolno redukowac slow zoladkowych najlepszym sposobem jest zakwaszenie zoladka przez wypicie pol szklanki wody z lyzka dobrej jakosci octu jablkowego 15 min. przed jedzeniem