Rak jajnika na sali operacyjnej

Do wypadnięcia macicy może dojść, jeśli mięśnie i więzadła, które ją podtrzymują, ulegną osłabieniu/fot. Fotolia
Diagnoza nowotworu dla każdego jest jedną z ostatnich wiadomości jaką chciałby usłyszeć. Jeśli chodzi o raka jajnika poza aspektem wyleczenia choroby, dochodzi ważny problem możliwej bezpłodności po zakończonej terapii. We wczesnej fazie choroby odsetki wyleczenia są duże, a podstawę terapii stanowi leczenie chirurgiczne odpowiednio wspomagane późniejszą chemio- i radioterapią.
/ 30.03.2012 00:00
Do wypadnięcia macicy może dojść, jeśli mięśnie i więzadła, które ją podtrzymują, ulegną osłabieniu/fot. Fotolia

Przebieg operacji raka jajnika

Obecnie większość operacji przeprowadzana jest metodą laparoskopową. Poprzez małe nacięcia w brzuchu, wprowadzane są narzędzia chirurgiczne. Oprócz samego wycięcia jajnika, chirurg ocenia ściany miednicy oraz okoliczne węzły chłonne. Ponadto często pobiera biopsje węzłów okołoaortalnych do poziomu żył nerkowych,  fragmentów otrzewnej  i płynu surowiczego, w celu ich późniejszego przebadania pod kątem występowania komórek nowotworowych.  Po podjęciu decyzji co do rozległości zabiegu, usuwane są jajniki i jajowody jedno- lub obustronnie oraz macica. Usunięte organy wyjmowane są z ciała poprzez kanał szyjki macicy, która może, lecz nie musi być usunięta.

Operacja - lepiej wyciąć mniej, czy więcej?

W przypadku wszystkich rodzajów raka jajnika konieczna jest owariektomia. W zależności od stopnia zaawansowania raka niezbędne może być także usunięcie jajowodu lub macicy oraz otaczającej macicę otrzewnej. W sytuacji, gdy pacjentce bardzo zależy na posiadaniu potomstwa lekarz stara się zachować macicę, jednak tylko w sytuacjach. gdy jest to możliwe. U kobiet starszych, w przypadku zajęcia obu jajników przez nowotwór oraz w nowotworach nisko zróżnicowanych preferowana jest salpingo-owariektomia wraz z histerektomią. Zwykle wskazane jest również usunięcie siatki wielkiej (fragment otrzewnej).

I co dalej?

Po przeprowadzonej operacji często prowadzony jest nadzór nad pacjentkami, w celu którego również wykorzystuje się laparoskopię. Jak pokazuje doświadczenie, ma ono jednak sens w wysokich stadiach zaawansowania choroby przed operacją, gdzie odsetek niewykrytej wznowy jest niewielki.

 Wcześnie wykryty rak jajnika daje ponad 90% szans na wyleczenie.

Niestety nie istnieją skuteczne metody wykrycia raka jajnika oraz nie daje on swoistych objawów we wczesnym okresie rozwoju, dlatego też większość (60%) pacjentek jest diagnozowana w późnej fazie choroby, kiedy rak nacieknie okoliczne tkanki, lub dojdzie do przerzutów. Dlatego też średni odsetek 5 letniego przeżycia wynosi jedynie 47%. Jak więc widać mimo dużej wiedzy na temat czynników powodujących rozwój raka jajnika, nowoczesnych metod obrazowania i wysokiego stopnia zaawansowania chirurgii, cały czas choroba ta pozostaje dużym wyzwaniem dla współczesnej medycyny.

Wejdź również: Sztuczny jajnik - dzieło współczesnej medycyny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA