Przeziębiony pęcherz – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta cierpiąca na ból brzucha fot. Adobe Stock
Przeziębiony pęcherz moczowy jest schorzeniem, które częściej pojawia się u kobiet. Chora osoba skarży się m.in. na pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz uczucie ciągłego parcia. Jak szybko pozbyć się infekcji? I dlaczego to żeńska dolegliwość?
Magdalena Bury / 30.11.2018 12:08
Kobieta cierpiąca na ból brzucha fot. Adobe Stock

Przyczyny przeziębienia pęcherza

Dlaczego zapalenie pęcherza częściej występuje u kobiet? Wynika to z anatomii ciała. Żeńska cewka moczowa ma ok. 2,5-4 cm długości, a męska – ok. 20 cm. W związku z tym bakterie i grzyby u kobiet przenoszą się do pęcherza znacznie łatwiejszą drogą.

Cewka moczowa u kobiet jest też zlokalizowana obok odbytu – siedliska wielu bakterii. To wszystko sprawia, że przysłowiowe „złapanie wilka” w większości dotyczy kobiet.

Przyczyną zapalenia pęcherza jest:

  • zakażenie bakterią E.coli,
  • zakażenie chlamydią,
  • zakażenie dwoinką rzeżączki
  • zakażenie gronkowcem.

W grupie ryzyka są osoby z obniżoną odpornością. Właśnie dlatego przeziębienie pęcherza często pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, gdy organizm jest przeziębiony lub osłabiony po chorobie. Bakterie w cewce moczowej szybko przemieszczają się do pęcherza, gdzie powodują jego zapalenie.

Ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza

Mitem jest jednak opinia, że przeziębienie pęcherza pojawia się tylko w sezonie przeziębień i grypy. „Wilka” można złapać także w ciepłych miesiącach, np. siedząc na plaży w mokrym stroju kąpielowym. Zapalenie pęcherza może być także skutkiem kontaktów seksualnych, w wyniku których drobnoustroje przemieszczają się z odbytu w kierunku cewki moczowej.

Ryzyko zachorowania zwiększają także otarcia jej błon śluzowych oraz nieprawidłowe mycie miejsc intymnych, np. z wykorzystaniem nieodpowiednich kosmetyków. Zapalenie pęcherza często pojawia się również u kobiet, które często noszą „sztuczną” bieliznę lub obcisłe rajstopy czy spodnie. Dolegliwość występuje też, gdy dojdzie do przegrzania lub przewiania.

Objawy przeziębienia pęcherza

Przeziębienie pęcherza moczowego to często pojawiająca się dolegliwość. Pierwszym objawem infekcji jest pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu. Następnie pojawia się ciągłe parcie na pęcherz oraz kłucie w okolicach układu moczowego.

Chorzy odczuwają także bóle brzucha i bóle krzyża. Nierzadko pojawiają się dreszcze i gorączka. Zbagatelizowane przeziębienie pęcherza może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie nerek.

Leczenie przeziębienia pęcherza

Zapalenia pęcherza nie możemy leczyć samodzielnie. Schorzenie wymaga wizyty u lekarza i zastosowania antybiotyków przepisanych przez specjalistę. I chociaż już po zastosowaniu pierwszych dawek objawy przeziębienia znikają, leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dolegliwość szybko wraca – i to ze zdwojoną siłą. Dodatkowo, uporczywe objawy przeziębionego pęcherza zniwelujemy domowymi sposobami. W walce z bólem skuteczne będzie wygrzewanie się w łóżku oraz picie dużej ilości ciepłej herbaty, np. z dodatkiem cytryny czy żurawiny. Częste oddawanie moczu powoduje bowiem szybsze usuwanie bakterii z dróg moczowych. Warto także wiedzieć, że ból i pieczenie znikną dzięki regularnym nasiadówkom z rumianku bądź innych ziół.

Zobacz także:Domowe sposoby na przeziębienieJakie są objawy przeziębienia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA