POLECAMY

Przeziębienie czy alergia – sprawdź, jak odróżnić objawy!

Kichasz, kaszlesz, masz katar i zatkany nos. Czy to alergia, czy przeziębienie? Sprawdź na tabelce i porównaj swoje objawy!

fot. Fotolia

Czy alergie męczą nas też jesienią?

Alergia kocha wiosnę i lato, ale nie zapomina też o jesieni. Nie wszyscy wiemy, że w pierwszych tygodniach roku szkolnego utrzymuje się jeszcze w powietrzu wysokie stężenie niektórych zarodników grzybów, wywołujących reakcje alergiczne. Ponieważ akurat wtedy nadchodzi również sezon przeziębieniowy, czasami trudno odróżnić objawy grypy od symptomów alergii, takich jak katar, kichanie czy poczucie ogólnego „rozbicia”. Co za tym idzie, łatwo też o zastosowanie nieodpowiedniego leczenia, które nie przyniesie spodziewanych efektów.

We wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie żniwo zbierają alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Chociaż pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną, szczytowe stężenia osiągają właśnie późnym latem i jesienią, nawet 100-1000-krotnie przekraczające stężenie ziaren pyłków roślin.

Jak alergicy zapewne wiedzą, uczulenie jest nie tylko uciążliwe ze względu na gorsze samopoczucie fizyczne, ale też z powodu zaburzeń funkcji psychomotorycznych. Z badań wynika, że katar alergiczny pogarsza wydajność w pracy i szkole, powoduje zaburzenia snu, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, a nawet może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych (np. złość i agresja).

Dlaczego alergia tak męczy?

Grzyby z rodzaju AlternariaCladosporium są najważniejszym źródłem alergenów pleśniowych. Zarodniki grzybów swą liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są jednak od nich mniejsze. Można sobie wyobrazić, jak mikroskopijna jest ich wielkość, jeżeli objętość ziarna pyłku traw jest równa objętości około 200 zarodników z gatunku Cladosporium herbarum.

Zarodniki grzybów przedostające się wraz z wdychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych mogą odpowiadać za rozwój zapalenia alergicznego obejmującego zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe.

Częste kichanie, katar, zapalenie spojówek, symptomy astmy (napady duszności, świszczącego oddechu) to objawy alergii na grzyby pleśniowe.

Zobacz też: Fakty i mity o kichaniu!

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jesienna aura, zmiany pogody, deszcz i nagłe spadki temperatur sprzyjają przeziębieniom. Dlatego też często trudno o skojarzenie określonych objawów z czymś innym niż czasowa niedyspozycja z powodu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Musimy jednak wiedzieć, że chociaż symptomy mogą być podobne, podłoże obu tych chorób jest zupełnie różne i dlatego też wymagają zastosowania innego leczenia.

Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, to czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową.

Zobacz też: Niezwykłe ciekawostki na temat kichania!

Źródło: materiały prasowe Allegra®/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 miesiące temu
Ja mam kalendarz pylenia zgrany na swój telefon. Zresztą dokładnie wiem, kiedy pyli ponieważ bardzo szybko zaczyna się kichanie i łzawienie z oczu. Dlatego staram się wcześniej kupić allertec, żeby móc szybko zadziałać i pomóc własnemu organizmowi.
/6 miesięcy temu
warto też sprawdzić, co akurat pyli i zrobić badania pod tym kątem, ja w ten sposób zdiagnozowałem u siebie alergię na pyłki brzozy. na odetchnijspokojnie.pl można sprawdzić kalendarz pyleń
/2 lata temu
ciekawe