Jeśli masz wrażenie, ze Twoje jądro się powiększyło, zgłoś się natychmiast do lekarza/ fot. Fotolia

Przewlekłe zmęczenie – czy to objaw astenii?

Kto z nas nie odczuwa zmęczenia po wykonaniu trudnego zadania lub powrocie do domu po długim dniu pracy? Ten naturalny stan nie jest niepokojący. Ale jeżeli zmęczenie towarzyszy nam przez dłuższy czas i zaburza nasze funkcjonowanie, może być objawem astenii.
/ 16.05.2011 13:21
Jeśli masz wrażenie, ze Twoje jądro się powiększyło, zgłoś się natychmiast do lekarza/ fot. Fotolia

Kiedy zmęczenie staje się problemem

Tak długo, jak zmęczenie nie zaburza aktywności codziennej nie wydaje się groźne. Niepokojące mogą być:

  • ogólne długotrwałe osłabienie i ociężałość,
  • nadmierną męczliwość,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi,
  • wzmożoną senność, bezsenność lub sen nie przynoszący ukojenia,
  • trudności w wykonywaniu standardowych obowiązków,
  • zaburzenia emocjonalne – drażliwość, frustracja, złość,
  • osłabienie popędu płciowego.

Jeżeli powyższe objawy udaje się skorygować kilkudniowym wypoczynkiem bądź znaną sobie metodą relaksacji i nie nawracają, nie należy się niepokoić.

Polecamy: Naturalne metody relaksacji - poradnik

Co kryje się za astenią?

Niestety liczne choroby mogą jako objaw dawać przewlekłe zmęczenie (czyli właśnie astenia). Mogą to być zaburzenia endokrynologiczne: niedoczynność kory nadnerczy, tarczycy bądź przysadki. Niedobór hormonów produkowanych przez te gruczoły, nawet jeżeli nie daje innych objawów, może być wykryty podczas badania biochemicznego krwi. Nie należy także zapominać o cukrzycy, zwłaszcza typu I, a więc dotyczącej głównie osób młodych. Poza zmęczeniem chorzy odczuwają w tym przypadku także zwiększone pragnienie, apetyt oraz oddają dużo moczu.

Kolejną grupą chorób często kojarzonych z astenią są choroby układowe, np. toczeń, sarkoidoza, choroby reumatyczne, ale również nowotwory. W tych przypadkach częściej spotykamy się ze zmęczeniem w bardziej zaawansowanych stadiach, choć nie jest to regułą. 

W różnicowaniu należy uwzględnić niewydolność narządów takich jak nerki i wątroba. Choroby te mogą początkowo przebiegać podstępnie – skąpoobjawowo.
Jako kolejne należy wymienić leki (np. przeciwwirusowe lub opioidowe) oraz szczepionki (np. przeciw HPV). 

Ostatnia grupa pacjentów, bodaj najliczniejsza, zmaga się z przewlekłym zmęczeniem z przyczyn psychologicznych bądź psychiatrycznych (depresja, nerwice).

Polecamy: Zieleń - kojąca siła dla zmęczonej psychiki

Radzenie sobie ze stresem

Nie da się ukryć, że jest podstawą zdrowego trybu życia. Niezliczona ilość obowiązków i prób, jakim jesteśmy poddawani każdego dnia rodzą stres. Nie może być on długotrwale kumulowany. W takim bowiem wypadku staje się przyczyną chorób: układu sercowo – naczyniowego, pokarmowego i innych. Długotrwały stres niemal zawsze skutkuje zmęczeniem. Warto wyrobić w sobie odpowiednie nawyki – niebranie pracy zawodowej do domu, robienie krótkich przerw w czasie swoich zajęć (czas np. na ćwiczenia oddechowe) i dłuższych w czasie urlopu, oddawanie się pasjom i zamiłowaniom. Ci, którzy tego nie robią lub wydaje im się to śmieszne, proszeni są o dokładne przemyślenie problemu i ponowną lekturę artykułu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.01.2013 20:30
No cóż, wśród możliwych przyczyn astenii, zabrakło coraz lepiej znanej choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. Dawniej bagatelizowane,lub przypisywane depresji lub nerwicy, dziś coraz częściej wreszcie dostrzega się silne zmęczenie (a także zaburzenia poznawcze i emocjonalne) jako istotny objaw i duży problem tej choroby zwłaszcza w początkowym okresie jej rozwoju.