przepuklina pachwinowa fot. Adobe Stock

Jak wygląda przepuklina pachwinowa? Objawy, leczenie, operacja

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, jednak z czasem objawy stają się bardzo widoczne. Przepuklinę może spowodować uraz lub duży wysiłek fizyczny.
Agnieszka Czechowska / 06.02.2020 08:17
przepuklina pachwinowa fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Co to jest przepuklina pachwinowa?
  2. Objawy przepukliny pachwinowej
  3. Leczenie przepukliny pachwinowej
  4. Przepuklina pachwinowa u dziecka

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to wynik osłabienia lub przedarcia powłok jamy brzusznej, w efekcie czego uchyłek otrzewnej razem z fragmentem jelita wysuwa się poza jamę brzuszną, w okolicę pachwiny.

Przyczyną takich powikłań najczęściej jest uraz lub nadmierny wysiłek fizyczny, a także poród. Statystycznie częściej na przepukliną pachwinową cierpią mężczyźni.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Wyróżniamy dwa typy przepukliny pachwinowej:

  • przepuklina pachwinowa skośna - leży bocznie od naczyń nabrzusznych dolnych;
  • przepuklina pachwinowa prosta - leży przyśrodkowo od naczyń nabrzusznych dolnych.

Objawy przepukliny pachwinowej

Początkowym objawem przepukliny pachwinowej są bóle w okolicy pachwiny. Nasilają się one w czasie wysiłku fizycznego, śmiechu. Niektórym doskwiera również rodzaj uczucia ciężaru w podbrzuszu.

Charakterystyczne dla tego rodzaju przepukliny są również zaparcia (zioła na zaparcia). Gdy choroba jest bardziej zaawansowana w okolicy pachwiny pojawia się miękki guzek, który uwypukla się i chowa. Z czasem guzek staje się stale widoczny.

Uwaga! Jeśli guzek jest bolesny i twardy, dodatkowo pojawiają się zaparcie i wymioty, konieczna jest natychmiastowa pomoc chirurga. Prawdopodobnie doszło do tzw. uwięźnięcia, co może prowadzić do martwicy jelit!

Leczenie przepukliny pachwinowej

Jeszcze niedawno wielu lekarzy w przypadku przepukliny pachwinowej zalecało tzw. pasy przepuklinowe. W tej chwili odchodzi się od tego, ponieważ stwierdzono, że nie dają one odpowiednich efektów leczenia. Mają one zastosowanie tylko w przypadku małych dzieci.

Obecnie standardem są operacje przeprowadzane z użyciem specjalnych siatek, które minimalizują ryzyko nawrotu przepukliny (uszczelniają wrota przepukliny i wzmacniają powłoki brzuszne). Zabieg wykonuje się klasycznie lub laparoskopowo. Pobyt w szpitalu trwa 1-2 dni. Do pełni sił pacjent wraca po 3 miesiącach.

Przepuklina pachwinowa u dziecka

To znacznie rzadsze powikłanie niż częsta u niemowląt przepuklina pępkowa. I także w przeciwieństwie do niej nie ma szans, by przepuklina pachwinowa samoczynnie cofnęła się. Wymaga więc operacji. Najlepiej przeprowadzić ją zanim dziecko skończy pierwszy rok życia.

Nim jednak do tego dojdzie, konieczne jest regularne odprowadzanie przepukliny (lekarz powinien nauczyć rodzica jak to robić). 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.10.2017.

Więcej o innych rodzajach przepuklin:Jak poradzić sobie z przepukliną kręgosłupa - rady i ćwiczeniaKomu grozi przepuklina rozworu przełykowego?Przepuklina pooperacyjna - co warto o niej wiedzieć?Skąd bierze się przepuklina brzuszna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)