POLECAMY

Komu grozi przepuklina pachwinowa?

Schorzenie to rozwija się powoli, aż w końcu zaczyna wywoływać nieprzyjemne, a niekiedy niebezpieczne dla życia objawy. Sprawdź, jak sobie z nim radzić.
/ 7 miesięcy temu
Komu grozi przepuklina pachwinowa? fot. Fotolia

Przepuklina pachwinowa to wynik osłabienia lub przedarcia powłok jamy brzusznej, w efekcie czego uchyłek otrzewnej razem z fragmentem jelita wysuwa się poza jamę brzuszną, w okolicę pachwiny. Przyczyną takich powikłań najczęściej jest uraz lub nadmierny wysiłek fizyczny. Statystycznie częściej na przepukliną pachwinową cierpią mężczyźni.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Wyróżniamy dwa typy przepukliny pachwinowej:

  • przepuklina pachwinowa skośna - leży bocznie od naczyń nabrzusznych dolnych;
  • przepuklina pachwinowa prosta - leży przyśrodkowo od naczyń nabrzusznych dolnych.

Objawy przepukliny pachwinowej

Początkowym objawem przepukliny pachwinowejbóle w okolicy pachwiny. Nasilają się one w czasie wysiłku fizycznego, śmiechu. Niektórym doskwiera również rodzaj uczucia ciężaru w podbrzuszu. Charakterystyczne dla tego rodzaju przepukliny są również zaparcia. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana w okolicy pachwiny pojawia się miękki guzek, który uwypukla się i chowa. Z czasem guzek staje się stale widoczny. Uwaga! Jeśli guzek jest bolesny i twardy, dodatkowo pojawiają się zaparcie i wymioty, konieczna jest natychmiastowa pomoc chirurga. Prawdopodobnie doszło do tzw. uwięźnięcia, co może prowadzić do martwicy jelit!

Leczenie przepukliny pachwinowej

Jeszcze niedawno wielu lekarzy w przypadku przepukliny pachwinowej zalecało tzw. pasy przepuklinowe. W tej chwili odchodzi się od tego, ponieważ stwierdzono, że   nie dają one odpowiednich efektów leczenia. Mają one zastosowanie tylko w przypadku małych dzieci. Obecnie standardem są operacje przeprowadzane z użyciem specjalnych siatek, które minimalizują ryzyko nawrotu przepukliny (uszczelniają wrota przepukliny i wzmacniają powłoki brzuszne). Zabieg wykonuje się klasycznie lub laparoskopowo. Pobyt w szpitalu trwa 1-2 dni. Do pełni sił pacjent wraca po 3 miesiącach.

Przepuklina pachwinowa u dziecka

To znacznie rzadsze powikłanie niż częsta u niemowląt przepuklina pępkowa. I także w przeciwieństwie do niej nie ma szans, by przepuklina pachwinowa samoczynnie cofnęła się. Wymaga więc operacji. Najlepiej przeprowadzić ją zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Nim jednak do tego dojdzie, konieczne jest regularne odprowadzanie przepukliny (lekarz powinien nauczyć rodzica jak to robić). 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)