Przekrwione oczy fot. Dreamstime.com

Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie czerwonych oczu

Obudziłam się rano z przekrwionym okiem: mam jakby pękniętą żyłkę. Czy samo mi to minie, czy powinnam iść do okulisty?
Marta Wilczkowska / 06.12.2011 10:44
Przekrwione oczy fot. Dreamstime.com

Przekrwione oczy - o czym świadczy ta dolegliwość?


Absolutnie proszę nie lekceważyć czerwonego oka i od razu iść do okulisty! Tylko specjalista może zdiagnozować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie leczenie. Taki objaw może być spowodowany przez najróżniejsze czynniki: zapalne i niezapalne. Najczęstsze z nich to:
  • źle dobrane szkła korekcyjne,
  • nieskorygowana wada wzroku,
  • zespół suchego oka,
  • zapalenie spojówek
  • albo podspojówkowe wynaczynienie.
Każde z tych schorzeń należy leczyć inaczej. Np. jeśli jest to infekcyjne zapalenie spojówek, tylko okulista będzie mógł zapisać odpowiednie krople do oczu (np. antybiotyki lub sterydy), dzięki którym uda się szybko wrócić do zdrowia.

Przekrwione oczy - kiedy ją objawem choroby?


Nagłe zaczerwienienie oka może być także symptomem ostrego napadu jaskry lub zapalenia tęczówki. Jeśli pacjent dotrze do lekarza zbyt późno (np. po kilku dniach od wystąpienia objawu), bywa, że leczenie okazuje się nieskuteczne i można stracić wzrok. W tym przypadku liczy się czas. Im szybciej trafi Pani do okulisty, tym lepiej.

Dowiedz się więcej o przyczynach i leczeniu przekrwionych oczu z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na pytanie odpowiada specjalista chorób oczu Marzena Krajewska. Na podstawie artykułu z dwutygodnika "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/13.05.2018 18:37
Ja mam starazolin. Pomógł mi w ubiegłym roku i uwolnił od pieczenia i przekrwionych oczu. W tym roku też go używam, kiedy mam przesuszone oczy od klimatyzacji w pracy.
/13.03.2018 16:01
mróz się skończył, ale teraz wiatr daje czadu, zawsze łzawię jak biegam. nie wiem czy to od pyłu w powietrzu albo może coś innego wchodzi w grę, ale ciężko mi tak w parku. może polecicie jakieś krople na takie łzawienie? hialeye słyszałam, że są ok, ale czy ktoś używał?
/29.12.2017 15:40
jak czuje ze moje oczy sa przesuszone i potrzebuja szybkiego nawilzenia to od razu siegam po Starazolin i czuje natychmiastowa ulge ;)
POKAŻ KOMENTARZE (14)