Promieniowanie z tomografii naraża dzieci na raka mózgu!

Badania wykazały, że dzieci poddawane promieniowaniu podczas tomografii komputerowej głowy są trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie raka mózgu w późniejszym życiu – czytamy na healthnews.com w artykule „Childhood CT scans may triple risk of brain cancer”.
Promieniowanie z tomografii naraża dzieci na raka mózgu! fot. fot. Fotolia

Już 2-3 tomografie głowy w okresie dziecięcym potrajają ryzyko zachorowania na raka mózgu, a dzieci, które poddane były temu badaniu około 5-10 razy mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na białaczkę.

Dawki promieniowania podczas badania są niewielkie, jednak jeśli badania są regularnie powtarzane, promieniowanie może wyrządzić szkody w organizmie, dlatego lekarze zalecają, żeby stosować alternatywne metody badań, o ile to możliwe. Dzieci są bardziej wrażliwe na promieniowanie niż dorośli, a w ostatnich latach w zamożnych krajach tomografia zdobyła ogromną popularność i jest często używana w przypadku wystąpienia urazów u dzieci.

Jednym z takich alternatywnych badań jest USG, w którym nie występuje promieniowanie, jednak jest mniej dokładne. Tomografię można także zastąpić rezonansem magnetycznym

Zobacz też: Praca w nocy sprzyja pojawieniu się raka!

Źródło: healthnews.com/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)