POLECAMY

Problemy z kolanami

Mam 40 lat i od jakiegoś czasu dokuczają mi bóle kolan. Lekarz zaproponował mi zastrzyki z kwasu hialuronowego w stawy. Trochę się ich boję... Czy to skuteczny sposób leczenia?
Problemy z kolanami fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada specjalista reumatolog Ewa Matyska-Piekarska

Taki sposób leczenia (tzw. wiskosuplementacja) może wydawać się bolesny i ryzykowny. Ale proszę zaufać swojemu lekarzowi, jest to jedna z lepszych form terapii. Stosuje się ją najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, podczas której dochodzi do zmniejszenia stężenia kwasu hialuronowego w płynie stawowym. Tymczasem kwas ów odpowiada za lepkość płynu i dzięki niemu staw porusza się jak gdyby w ochronnej, żelowej otoczce. Gdy tego składnika zaczyna brakować, powierzchnie stawowe kości zaczynają się o siebie ocierać, co pogłębia zmiany zwyrodnieniowe i jest bolesne. By zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i ulżyć cierpiącym pacjentom, wymyślono podawanie brakującego kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu. Po takim zabiegu, dzięki ochronnemu działaniu „smaru”, stan zapalny się zmniejsza, a chrząstki stawowe zaczynają się regenerować. Zmniejszają się więc dolegliwości, można zredukować dawki leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (które dają efekty uboczne), przyjmowanych doustnie.

Lekarz może zaproponować Pani różnego rodzaju preparaty z kwasem hialuronowym.
W tradycyjnej formie mają płynną konsystencję i zastrzyki trzeba powtarzać raz w roku w serii 3–5 iniekcji (cena jednego zastrzyku to ok. 200 zł, czyli rocznej terapii ok. 1000 zł), w odstępach tygodnia. Nowszą formą są specyfiki zawierające pochodne kwasu hialuronowego, tzw. hylany. Są bardziej lepkie i gęstsze niż zwykły kwas hialuronowy. Dłużej utrzymują się w zmienionym chorobowo miejscu  i zapewniają lepszy „poślizg”. Dzięki tym właściwościom zastrzyki wykonuje się rzadziej (np. raz na rok lub raz na 6 miesięcy w zależności od nasilenia dolegliwości). Niestety są bardzo drogie – ok. 800–1000 zł za jeden.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Mam taki zabieg jutro. Zapomnialam zapytac lekarza, czy po tym normalnie bede funkcjonowac w ciagu dnia? Zastrzyk mam rano.
/2 lata temu
Zdecydowanie popieram podanie kwasu hialuronowego do stawów. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, odżywienie oraz zwiększenie ‘’ śliskości’’ chrząstki stawowej. Jeżeli jesteście ze Ślaska polecam klinikę Dea Salus. Oczywiście jest wiele miejsc, gdzie te zabiegi są wykonywane, lecz na terenie Tychów, to placówka najbardziej odpowiednia, głównie ze względu na pracujących tam specjalistów. Pozdrawiam.