POLECAMY

Prążkowie w kresomózgowiu odpowiada za odróżnianie miłości od pożądania

Specjaliści z Concordia University udowodnili, że za odczuwanie pożądania i miłości odpowiadają oddzielne regiony mózgu, które są ze sobą połączone. Do tej pory nie sprawdzano, jaki region w mózgu aktywuje te emocje – czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Miłość, seks i mózg”.
Prążkowie w kresomózgowiu odpowiada za odróżnianie miłości od pożądania

W czasie badań porównano wyniki 20 różnych testów.  Polegały one na skanowaniu mózgów ochotników podczas oglądania przez nich m.in. zdjęć ukochanych osób oraz filmów pornograficznych.

W odróżnieniu emocji istotna okazała się aktywność części kresomózgowia o nazwie prążkowie. Okazało się, że seks aktywuje jego część, która odpowiada za bezwarunkowe przyjemności (tak jak jedzenie). Przekształcanie pożądania w miłość wiązało się z tzw. wyspą. Miłość aktywowała zaś miejsce związane zwykle z układem nagrody – co ciekawe, jest to też region powiązany z uzależnieniami.

Miłość to w zasadzie nawyk wynikający z tego, że seksualne pożądanie jest zaspokajane i nagradzane – powiedział prof. Jim Pfaus, profesor psychologii w uniwersyteckim Centrum Badań nad Neurobiologią Zachowań – Działa to w ten sam sposób u osób uzależnionych od narkotyków”.

Polecamy: serwis Seks

Źródło: rp.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
we all knew that LOVE IS A DRUG :)
/6 lat temu
we all knew that LOVE IS A DRUG :)
/6 lat temu
we all knew that LOVE IS A DRUG :)