POLECAMY

Prawdy i mity o wirusowym zapaleniu gardła

Występuje powszechnie. Często koreluje z katarem, gorączka, kaszlem i bólami głowy. Z jednej wydaje nam się, że dużo o nim wiemy, z drugiej, wciąż pozostawiające wiele pytań i wątpliwości. Przeczytaj i poznaj prawdy i mity na temat wirusowego zapalenia gardła.
Prawdy i mity o wirusowym zapaleniu gardła

Częściej bakterie czy wirusy?

Wirusy są przyczyną 50-80% ostrych zapaleń gardła. Mogą one doprowadzać nie tylko do infekcji błony śluzowej gardła, ale również do zakażenie jego tkanki chłonnej.

Które wirusy szczególnie niebezpieczne dla gardła?

Często gardło atakowane jest przez: adenowirusy, rhinowirusy, enterowirusy, wirusy grypy i paragrypy, wirus Epsteina-Barr, wirus opryszczki. Zapalenie gardła może towarzyszyć również innym chorobom wirusowym m.in.: różyczce, ospie wietrznej, odrze.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci?

Leczona czy nie i tak trwa tydzień…

Zazwyczaj infekcja wirusowa gardła rzeczywiście ustępuje samoistnie w ciągu 3-7dni. Gdy dochodzi do zaatakowania tkanki chłonnej gardła (np. angina w przebiegu zakażenia wirusem opryszczki) lub, gdy infekcja wirusowa została powikłana zakażeniem bakteryjnym może jednak trwać dłużej (2-3 tygodnie).

Antybiotyki - brać czy nie?

Ostre wirusowe zapalenie gardła nie jest wskazaniem do brania antybiotyków! Leczenie opiera się na zmniejszone aktywności chorego(odpoczynek, ograniczenie wychodzenia), podaniu leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków odkażających miejscowo(tabletki do ssania). Podanie antybiotyków nie chroni przed nadważeniem bakteryjnym. Należy jedynie rozważyć ich podanie u osób, które przeszły ciężkie infekcje ( zapalenie wsierdzia) lub są leczone immunosupresyjnie. Natomiast nieuzasadnione stosowanie antybiotykoterapii powoduje, że bakterie nabywają odporność, więc w sytuacji infekcji bakteryjne poszczególne leki mogą okazać się nieskuteczne.

Objawy wirusowego zapalenia gardła

Na początku pojawia się uczucie suchości w gardle, następnie pieczenie i ból podczas połykania a potem dolegliwości bólowe występują niezależnie od spożywanego posiłku. Charakterystyczne dla infekcji wirusowej (oprócz bólu gardła) są: niewielkie podwyższenie temperatury, 2-3 dniowy katar poprzedzający ból gardła, kaszel, żywoczerwona, rozpulchniona błona śluzowa gardła, złe samopoczucie. Czasami może również dochodzić do niewielkiego powiększenia węzłów chłonnych.

Angina opryszczkowa

Wirus Coxsackie A powoduje wystąpienie choroby. Charakteryzuje się ona: występowaniem białych pęcherzyków na migdałkach i przednich łukach podniebiennych, niezbyt nasiloną bolesnością, występowaniem głównie latem i jesienią. Ustępuje zazwyczaj po tygodniu. Angina opryszczkowa leczona jest objawowo.

Angina w przebiegu zakażenia wirusem opryszczki

W przypadku tej anginy ból gardła jest zwykle nasilony, utrudnia połykanie, węzły chłonne szyjne są powiększone, migdałki zaczerwienione i powiększone. Na błonie śluzowej gardła mogą występować pęcherzyki. Choroba trwa zazwyczaj ok. 2 tyg. Leczenie objawowe.

Mononukleoza zakaźna

Jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr. Może być przyczyną bólu gardła zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Chorobie towarzysz wysoka gorączka, złe samopoczucie, utrata łaknienia, przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków oraz uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Infekcje wirusowe często mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie po kilku dniach trwania objawów. Natomiast niektóre wirusy mogą doprowadzić do dłużej trwającej choroby z nasilonymi objawami ogólnymi (np. Herpes simplex wirus czy wirus Epsteina-Barr). Nie wolno bagatelizować infekcji wirusowych. W przypadku zaniedbania mogą być powikłane zapaleniem o etiologii bakteryjnej.

Zobacz też: Mononukleoza - groźna choroba pocałunków

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/3 lata temu
k1111a idź na studia się dowiesz czy nie jesteś psychiczny
/3 lata temu
"A ja wiem,że na każdą chorobę pomaga wypicie setki!" Człowieku, co Ty bredzisz! Na zapalenie gardła wypicie setki??? Z własnego doświadczenia wiem, że koniecznie trzeba wypić jeszcze jedną na drugą nóżkę
/3 lata temu
A ja wiem,że na każdą chorobę pomaga wypicie setki!
POKAŻ KOMENTARZE (12)