Pozytywna moc słów

Większość Polaków uważa, że rodzice powinni chwalić dzieci, a jedynie co ósmy przyznaje, że robi to rzadko – wynika z badania "Pochwały i okazywanie uczuć dzieciom" zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje. Wrześniowa kampania społeczna " Słowa mają moc" ma uświadomić, jak ważne w wychowywaniu dziecka ważne są pozytywne komunikaty. Dzięki nim jesteśmy radośni i pewni siebie.
/ 10.09.2013 22:32

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że w Polsce następuje zmiana pokoleniowa: młodzi rodzice częściej kierują pozytywne słowa do swoich dzieci niż ich rodzice. Przy czym częściej chwalą rodzice, którzy sami w dzieciństwie byli chwaleni. Co ciekawe, najmłodsi częściej słyszą pochwały od mamy niż od taty.

By wzmocnić te pozytywne zmiany i uświadomić rodzicom, jak istotne są pozytywne komunikaty w wychowaniu, Fundacja Dzieci Niczyje i Agencja Reklamowa Publicis rozpoczęły kampanię społeczną „Słowa dają moc”. Jej celem jest wskazanie rodzicom jak – za pomocą dobrych słów – mogą wesprzeć dziecko, dać mu moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości.

– Rodzice często obawiają się, że chwaląc dziecko, wychowają je na zarozumiałe i egoistyczne. Oszczędnie używają słów wyrażających miłość, wsparcie i docenienie, by nie „rozpuścić” swojego potomstwa. Tymczasem, te proste zwroty padające z ust rodziców – „kocham Cię”, „wierzę w Ciebie” czy „uda Ci się”, sprawiają, że młody człowiek jest radosny, potrafi sięgać do gwiazd i podnosić się po upadkach – mówi Maria Keller-Hamela, psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje. – Dziecko, które często słyszy pozytywne komunikaty, wyrośnie na silnego człowieka z wysokim poczuciem własnej wartości. Te dobre słowa zostaną w nim na całe życie i będą mieć wpływ na to, jak będzie funkcjonować w pracy, związkach i życiu rodzinnym – dodaje.

Więcej na stronie: www.slowadajamoc.fdn.pl.

Polecamy: Jak mądrze chwalić dzieci?

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)