POLECAMY

Poznaj sekret zdrowych nóg

Ponad 30 proc. dorosłych kobiet ma żylaki. Czy grożą również tobie? Jak możesz się przed nimi uchronić? Rozwiejemy twoje wątpliwości.
Poznaj sekret zdrowych nóg

Kłopoty z żyłami to typowo kobieca dolegliwość. Skłonności do nich mają również mężczyźni, ale to właśnie u pań występuje więcej czynników sprzyjających ich rozwojowi (m.in. słabsze mięśnie, noszenie butów na wysokim obcasie i obcisłych ubrań). Pierwotną przyczyną żylaków jest jednak wrodzona słabość naczyń krwionośnych.
Choć wydawałoby się, że o żylakach napisano już wszystko, w listach do redakcji często pojawiają się te trzy pytania.

1. Moja mama ma problemy z żylakami – zaczęły się one już po pierwszej ciąży. Czy to oznacza, że w przyszłości ja również będę je miała?

Prawdopodobieństwo jest spore, ale sprawa nie jest do końca przesądzona. Skłonność do żylaków rzeczywiście jest uwarunkowana genami. Potwierdziły to badania przeprowadzone we Francji.  Jeśli jedno z rodziców ma żylaki, prawdopodobieństwo, że będzie je mieć także dziecko, wynosi 40 proc. Jeśli chorują oboje rodzice, ryzyko wzrasta do 90 proc. Najczęściej skłonność do żylaków dziedziczy syn po matce i córka po ojcu (można je również odziedziczyć po dziadkach).
Jednak podatność na żylaki nie oznacza automatycznie, że zachorujesz. Można im skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim unikaj długiego stania i siedzenia, noszenia butów na wysokich obcasach i ciasnej bielizny, gorących kąpieli. Trenuj nogi, jeżdżąc na rowerze i rolkach, pływaj, rób „rowerki”. Odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca (siedząc przed telewizorem, oprzyj je np. na taborecie).

2. Jako jedną z głównych przyczyn żylaków często wymienia się noszenie szpilek. Dlaczego są one takie szkodliwe?

Buty na wysokim obcasie uniemożliwiają prawidłową pracę mięśni nóg, co sprawia, że krew zalega w żyłach. Ruchy mięśni działają bowiem jak pompa, uciskając na ściany żył i powodując przepychanie krwi w kierunku serca. Jeżeli nie masz dziedzicznych skłonności do żylaków, samo noszenie szpilek raczej ci nie zaszkodzi. Warto jednak zarezerwować je na specjalne okazje również z innych powodów. Wysokie obcasy obciążają również kolana, kręgosłup i mogą przyczyniać się do bólu pięt. Na co dzień zakładaj więc pantofle na obcasie nie wyższym niż 3,5 cm.

3. Na łydkach, pod kolanami zauważyłam prześwitujące przez skórę małe naczynka krwionośne. Czy to już żylaki? Co robić?

Pojawienie się tzw. pajączków lub zasinień (najczęściej wokół kostek, ale również w innych miejscach, np. pod kolanami) to jeden z pierwszych objawów niewydolności żył. Mogą na nią wskazywać również obrzęki i uczucie ciężkości nóg (zwłaszcza wieczorem, po całym dniu spędzonym w pozycji pionowej) i nocne skurcze łydek. Są one wynikiem nieszczelności naczyń krwionośnych – osocze przesącza się przez nie do tkanek i powoduje obrzęki. Objawy te pomogą zmniejszyć maści i kremy dostępne bez recepty, np. Heparizen, Venescin, Phlebodia, Pelethokrem. Smarując nimi nogi, wykonuj delikatny masaż, przesuwając dłonie od kostek
w kierunku pachwin.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)