Powstają poradnie, które pomogą przyszłym mamom zadbać o formę

Rozpoczął się nabór ośrodków, które będą udzielać ciężarnym kobietom w całej Polsce bezpłatnych porad na temat prawidłowego żywienia i najlepszych form aktywności fizycznej. Program powstał z inicjatywy Instytutu Żywności i Żywienia oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego organizatorzy zakładają, że w najbliższych trzech latach z porad tych skorzysta 28 tys. kobiet w ciąży z całej Polski.
/ 22.08.2013 11:48

Problem nadwagi i otyłości wśród kobiet w ciąży

 - Globalna epidemia otyłości (globesity), w tym zwiększenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz kobiet ciężarnych, stanowi poważny problem zdrowia publicznego w krajach rozwiniętych, jak również w Polsce – mówi dr n. med. Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego, Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

W odpowiedzi na te niepokojące zjawiska, Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) wraz z Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (CZD), przygotował zakrojoną na szeroką skalę akcję edukacyjną skierowaną specjalnie do kobiet w ciąży i matek karmiących.

W efekcie kobiety ciężarne, które zostaną objęte programem, otrzymają przygotowane specjalnie dla nich materiały edukacyjne, mające im pomóc w zaplanowaniu prawidłowej diety oraz ćwiczeń właściwych dla ich stanu zdrowia i stopnia zaawansowania ciąży.

Polecamy: Jak się odżywiać w pierwszym trymestrze ciąży?

Konkurs dla placówek medycznych

W związku z tym CZD oraz IŻŻ zapraszają do udziału w konkursie, który ma wyłonić realizatorów programu na terenie całej Polski: osoby pracujące w placówkach leczniczych (pielęgniarki, położne, lekarzy), osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej oraz podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży.

Osoby, które przystąpią do konkursu i nawiążą współpracę z CZD zostaną zaproszone na konferencję szkoleniową dotyczącą zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Otrzymają też specjalne materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów CZD oraz IŻŻ, które stanowić będą narzędzie pracy z przyszłymi matkami.

Nadmierna masa ciała u kobiet w ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji

- Nadmierna masa ciała u kobiet w ciąży powoduje m.in. zwiększenie częstości występowania podwyższonego ciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zakrzepowo-zatorowej itd. Zwiększa ryzyko martwego urodzenia, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego i wady wrodzonej  u dziecka. Nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży powoduje nadwagę u matki po porodzie. Zwiększa też prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości u dziecka. Dlatego tak istotne jest uświadomienie przyszłym mamom znaczenia właściwego żywienia i podejmowania aktywności fizycznej w ciąży dla zdrowia ich samych i ich dzieci. Mamy nadzieję, że w trosce o zdrowie własne i zdrowie swoich dzieci, z programu skorzysta jak najwięcej przyszłych mam – konkluduje dr n. med.  Zbigniew Kułaga.

Polecamy: Co powinna jeść wegetarianka w czasie ciąży?

Akcja "Zachowaj równowagę"

Akcja, która potrwa do końca marca 2016 r. jest częścią większego projektu edukacyjnego pod nazwą „Zachowaj równowagę”. Jest on realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)  wraz z partnerami w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Kierownikiem całego projektu jest prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz – dyrektor IŻŻ.

Warto podkreślić, że po zakończeniu akcji, planowana jest ocena wpływu zastosowanych działań edukacyjnych na stan odżywienia i zdrowia objętych nimi matek oraz noworodków.

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowia skierowaną do kobiet w ciąży mogą zapoznać się z ogólnodostępnymi materiałami edukacyjnymi na stronie internetowej www.zachowajrownowage.pl.

Źródło: Materiały prasowe Solski Burson-Marsteller/ (dr)

Zobacz także: Czego nie wolno jeść w czasie ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)