POLECAMY

Komu grożą powikłania ospy wietrznej?

Choć wydaje nam się, że oswoiliśmy tę chorobę, wciąż lubi ona płatać nam przykre niespodzianki. Sprawdź, jak im przeciwdziałać.
Agnieszka Czechowska / 9 miesięcy temu
Komu grożą powikłania ospy wietrznej? fot. Fotolia

Ospa to tzw. choroba wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus Varicella Zoster, który jest przyczyną również półpaśca. Bardzo łatwo się nią zarazić (kontakt z chorym dzieckiem dla osoby, która wcześniej nie miała ospy, w 80 proc. kończy się zakażaniem). Ospa jest nieprzewidywalną chorobą. W większości przypadków przebiega łagodnie, nigdy nie ma jednak pewności, czy nie przyczyni się do groźnych powikłań. Niektórym można przeciwdziałać, np. odpowiednio pielęgnując wykwity skórne. W przypadku innych - jesteśmy bezradni.

Powikłania po ospie u dzieci

W przypadku najmłodszych najczęstszymi powikłaniami są nadkażenia bakteryjne skóry. Niestety najczęściej sami rodzice do nich doprowadzają, smarując zmiany skórne pudrami i innymi papkami tworzącymi skorupę, pod którą rozwijają się bakterie. Tymczasem w przypadku ospy dopuszczalne jest tylko stosowanie gencjany i ewentualnie preparatów przepisanych przez lekarza.
Częstymi powikłaniami ospy są również różnego rodzaju infekcje (ospa na kilka miesięcy obniża odporność organizmu), szczególnie dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc), układu moczowego, ucha. Do najrzadszych, ale wciąż występujących należą: zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego. 

Powikłania po ospie u dorosłych

Choroba dziecięca - tak mawiamy o ospie. Dlatego dorośli chorują na nią znacznie rzadziej. Jeśli jednak nie przechorowali jej w dzieciństwie i dopadła ich w późniejszym wieku, powinni się liczyć z powikłaniami. Niestety, osoby dorosłe przechodzą ospę znacznie ciężej i prawie zawsze cierpią na powikłania w postaci:

  • zapalenia płuc,
  • zapalenia stawów,
  • zapalenia mózgu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Uwaga! Najskuteczniejszą ochroną przed ospą i jej powikłaniami jest szczepienie przeciw ospie! Mogą z niego korzystać zarówno dzieci jak i dorośli, którzy nie przechodzili tej infekcji.

Polecamy!

Masz cukrzycę? Sprawdź, co możesz jeść w święta!

Prawdy i mity o ospie wietrznej

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ospie wietrznej

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
tak moja siostra teæ w dorosøym wieku miaøa ospé to aż w szpitalu wylądowała. A swoją drogą apla lekarzobok i nam sie przydala gdy nasza mała miała wirusówkę. Fajni lekarze i jak na domową wizyte tanio.
/9 miesięcy temu
Moja Maja strasznie ospę przechodziła. Lekarz, który przyjechał do domu (mamy aplikację lekarzObok) szybko przepisał maść i córeczka lepiej przechodziła ten czas