Czym grozi nieleczony katar u malucha?

Wydaje ci się, że katar u dziecka to tylko niegroźna dolegliwość? Nic podobnego! Sprawdź, czym może skończyć się nieleczony katar u dziecka!
Powikłania kataru u dzieci fot. Fotolia
Czy tak błaha dolegliwość jakim jest katar może być niebezpieczna dla małego dziecka? Okazuje się, że tak. Sprawdź, jakie mogą być powikłania nieleczonego kataru u malucha!

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha jest jedną z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Szczyt zachorowań na tę chorobę przypada między 6-18 miesiącem życia. To nie wszystko: zapalenie ucha środkowego także może grozić niebezpiecznymi powikłaniami, m.in:
  • ostrym zapaleniem wyrostka sutkowego
  • niedowładem
  • porażeniem nerwu twarzowego
  • zapaleniem błędnika
  • wysiękowym zapaleniem ucha, często prowadzącym do niedosłuchu u dzieci.
Leczenie zależy od jego fazy, nasilenia i stanu ogólnego. Możliwość antybiotykoterapii znacznie zmniejszyła liczbę powikłań, ale nie zmienia to faktu, że są one bardzo groźne. Sprawdź też, jak rozpoznać objawy zapalenia ucha środkowego u dzieci.

Zapalenie zatok u dzieci

Ze względu na dopiero rozwijające się zatoki szczękowe, u niemowląt i dzieci do 3. roku życia zapalenie zatok najczęściej dotyczy zatok sitowych. Zatoki przynosowe niemowląt i małych dzieci nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to powszechny problem wieku dziecięcego, stanowi bowiem 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych. Warto zwracać uwagę już na pierwsze objawy zapalenia zatok u dzieci, bo powikłania mogą być bardzo groźne. Wśród nich wymienia się:
  • ropień podokostnowy,
  • zapalenie tkanek miękkich,
  • ropień oczodołu,
  • zapalenie opon mózgowych
  • ropień mózgu.
Z tego względu, nie można bagatelizować objawów zapalenia zatok i zwlekać z wizytą u lekarza.

Jak ochronić dziecko przed powikłaniami kataru?

Aby ustrzec dziecko przed  powikłaniami, musimy pamiętać o usuwaniu wydzieliny z małego noska. Z tego względu odciągacz kataru jest urządzeniem niezbędnym, które powinno znaleźć się w każdym domu. Ważnym punktem w profilaktyce jest również nawilżanie noska solą fizjologiczną lub wodą morską oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa malec.

Więcej o katarze u dzieci:

Na podstawie materiałów prasowych Katarek Plus

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
A my mamy w domu taki aspiratorek! haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html Dzięki niemu szybko radzimy sobie z katarkiem i zalegającą wydzielną!
/3 lata temu
Mojemu maluszkowi ściągałam katar aspiratorem podpinanym do odkurzacza, do tego stosowałam wodę morską i wystarczyło. Jednak ostatnio w ogóle nie pozwolił mi zbliżyć się do noska, różne podchody robiłam i nic aż w końcu pojawił się mokry kaszel, gorączka i rozwinęło się zapalenie oskrzeli. Musiałam mu podać antybiotyk i leki przeciwgorączkowe u nas sprawdza się milifen – ibuprofen w syropku, wypróbowany przy 3-dniówce. Potem przez miesiąc miał wodniste kupki po 3-4 dziennie pomimo że dawałam mu probiotyk. Teraz już umie smarkać w chusteczkę więc może nie będzie problemów.
/3 lata temu
My mieliśmy ten sam problem u każdego dziecka ale się wyleczyło. Starsze trafiło do logopedy bo miało nawet problem z wymową. Polecam Panią Agnieszkę , rewelacja - tu są jej filmy na YouTube "logopedia z aga " wpisać w na youtube
POKAŻ KOMENTARZE (3)