Wysuszone śluzówki fot. Fotolia

Porady lekarza - suche śluzówki

Ogrzewanie i klimatyzacja w pomieszczeniach sprzyjają wysuszaniu śluzówek. Radzimy, jak poradzić sobie z uczuciem suchości
/ 21.06.2018 14:33
Wysuszone śluzówki fot. Fotolia

Błony śluzowe nosa, zatok, gardła czy oczu potrzebują odpowiedniego nawilżenia, by dobrze chronić cię przed wirusami i bakteriami. Co robić, kiedy wysychają w ogrzewanych pomieszczeniach?

1. Inhalacja z ziół

To skuteczny sposób na nawilżenie górnych dróg oddechowych. Zalej wrzątkiem garść rumianku i/lub szałwii. Odczekaj chwilę, by napar nie był zbyt gorący. Nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę ok 20 min.

2. Krople do oczu z kwasem hialuronowym

Jeśli oczy pieką, swędzą, są podrażnione, warto mieć buteleczkę pod ręką i stosować je co 2-3 godziny w trakcie pracy przy komputerze.

3. Woda morska w sprayu

Używaj jej gdy czujesz suchość w nosie, albo gdy masz problem z jego oczyszczeniem. Dzięki niej pomożesz rzęskom nabłonka dróg oddechowych pozbyć się zarazków i skutecznie je wypłuczesz.

4. Nawilżacz powietrza w sypialni

Gdy działa centralne ogrzewanie, powietrze w domu jest suche. Jeśli po nocy drapie cię w gardle i masz zatkany nos, włącz przed snem nawilżacz powietrza (niewskazany dla alergików!).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.01.2017 20:16
Zima jest męcząca dla błon śluzowych, bo na zewnątrz oddycha się powietrzem zanieczyszczonym przez palenie w piecach i takie tam, a w domu są kaloryfery, które wysuszają powietrze, a tym samym śluzówki. Zawsze zimą, rano używam nozitix, bo ma bezpieczny skład, a fajnie nawilża nos i likwiduje to nieprzyjemne uczucie zatkania.