Poradnia dla osób, które chcą rzucić palenie

Chcesz rzucić palenie, ale nie wiesz, od czego zacząć ? Skorzystaj z pomocy specjalistów z telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, zadzwoń na numer 801-108-108.
/ 20.11.2013 14:22

fot. Fotolia

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to anonimowe wsparcie dla osób palących. Zespół specjalistów zapewnia niezbędną pomoc palaczom zamierzającym zerwać z nałogiem, w tym m.in.:

  • informuje o korzyściach wynikających z rzucenia palenia, szkodliwości palenia oraz mechanizmach uzależnienia,
  • przeprowadza analizy głębokości ich uzależnienia od tytoniu oraz wzmacnia motywację do zaprzestania palenia,
  • opowiada o możliwych metodach rzucenia palenia opartych na farmakoterapii i psychoterapii łącznie z możliwością indywidualnego doboru metody zerwania z uzależnieniem,
  • wspiera w chwilach kryzysu po odstawieniu wyrobów tytoniowych,
  • informuje o istniejących w Polsce poradniach stacjonarnych konsultujących za pośrednictwem lekarzy, psychologów i dietetyków w zakresie uzależnienia od tytoniu.

Ze wsparcia Poradni skorzystać mogą nie tylko palacze, ale również rodziny palaczy, osoby chcące namówić kogoś do rzucenia palenia.

Palenie tytoniu to jedno z najbardziej uzależniających zachowań. Poza koniecznością dostarczenia organizmowi nikotyny ma silne podłoże psychologiczne, dlatego też wielu osobom bardzo trudno jest samodzielnie podjąć próbę rzucenia palenia – mówi Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, nadzorująca prace Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. I dodaje: – Każdego roku do poradni zgłasza się o pomoc od 6,5 do 8,5 tysiąca osób. Dzwonią osoby, które przygotowują się do zaprzestania palenia i potrzebują konkretnych wskazówek, jak to zrobić i czego się spodziewać, dzwonią też byli palacze lub osoby, które właśnie rzuciły palenie, ale mają kryzys i potrzebują wsparcia oraz motywacji.

Koszt połączenia z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym to tylko 1 impuls (około 35 gr) z numeru stacjonarnego, niezależnie od czasu trwania rozmowy. Specjaliści czekają na telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00.
Co więcej, konsultant może również zadzwonić sam w ustalonym wcześniej terminie – wystarczy wysłać wypełniony formularz na adres biuro@jakrzucicpalenie.pl lub zadzwonić i umówić konsultacje.

Formularz, a także dodatkowe informacje dla osób, które chcą rzucić palenie dostępne są na stronie www.jakrzucicpalenie.pl. W zakładce Poradnie podane są numery telefonów oraz adresy 61 lokalnych placówek zapewniających wsparcie palaczom. Wyszukiwarka daje możliwość znalezienia specjalistycznej poradni, jak najbliżej miejsca zamieszkania, w każdym z województw. Osoby, dla których powyższe formy komunikacji mogą stanowić problem powinny zwrócić się o pomoc do swojego lekarza rodzinnego.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jest organizowana w ramach zadania "Prewencja pierwotna nowotworów" finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Polecamy: Palenie papierosów – babska rzecz?

Źródło: Grayling/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA