Pomidory - dlaczego warto je jeść?

W sezonie letnim pomidory królują na naszych stołach.Trudno sobie bez nich wyobrazić codzienne menu, lubimy ich aromatyczny smak i spożywamy je w wielu postaciach. Warto wprowadzić te warzywa do swojej diety, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych: sole mineralne, karoten, witaminy C, B1, B2, B6, K, PP.
W sezonie letnim pomidory królują na naszych stołach.Trudno sobie bez nich wyobrazić codzienne menu, lubimy ich aromatyczny smak i spożywamy je w wielu postaciach. Warto wprowadzić te warzywa do swojej diety, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych: sole mineralne, karoten, witaminy C, B1, B2,  B6, K, PP.

Zawarta w pomidorach witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega infekcjom, pomaga w neutralizowaniu trucizn.

Pomidory - dlaczego warto je jeść?

Pomidory są dobrym źródłem witaminy A , która działa korzystnie na wzrok, dlatego powinny je spożywać osoby pracujące przy komputerze.Z kolei witamina E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, zatem polecam je tym, którzy dbają o stan swojej skóry i sylwetkę. Pomidory są niskokaloryczne, więc doskonale nadają się do kuracji odchudzającej.

Niezwykle cennym składnikiem pomidorów jest likopen - czerwony barwnik, który dezaktywuje wolne rodniki i tym samym przeciwdziała niektórym rodzajom nowotworów (jelita grubego, żołądka, dwunastnicy).

Pomidory są bogate również w takie cenne pierwiastki jak żelazo i potas. Dzięki obecności potasu pomidory mogą zapobiegać chorobom krążenia, wpływają pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu, nerwów i mięśni.

Pomidory mają też właściwości uspokajające, eliminują napięcie - są więc idealne dla osób żyjących w stresie.

Warto wiedzieć, że pomidory mają również zastosowanie w kosmetyce. Nadają się do cery tłustej i trądzikowej. Działają łagodząco i rozjaśniająco.

Maseczka z pomidorów:
Plasterki pomidora nanieść na twarz na 15 minut i zmyć ciepłą wodą.

Agata Dudkiewicz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/10 lat temu
Po co są takie artykuły??
/8 lat temu
po to ,zeby wiedze na ten temat zdobywac !!
/8 lat temu
po to ,zeby wiedze na ten temat zdobywac !!
POKAŻ KOMENTARZE (1)