Polacy są zadowoleni z wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych

Zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych - co o tym myślisz?
Badanie sondażowe TNS OBOP, które zostało przeprowadzone w terminie 3-6 luty 2011 r. na zlecenie Stowarzyszenia Manko i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wykazało, że aż 68% palących i 84% niepalących Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach, w których przebywają niepalący.
/ 04.03.2011 12:20
Zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych - co o tym myślisz?

Gdy zagłębimy się w szczegółowe wyniki sondażu, zauważymy, że:

  • 47% palących mężczyzn popierało zakaz palenia w obecności osób niepalących przed wprowadzeniem zakazu (2009 rok), a po wprowadzeniu zakazu (2011 rok) „za” jest już 66%;
  • 57% palących kobiet było zadowolonych z tego zakazu niepalących przed jego wprowadzeniem, a 70% po jego wprowadzeniu;
  • 73% mężczyzn niepalących popierało zakaz przed jego wprowadzeniem, a w 2011 roku – 83%;
  • 74 niepalących kobiet sprzyjało zakazowi zanim został wprowadzony, a po jego wprowadzeniu – aż 84%.

Wnioski? Wzrosło poparcie dla zakazu palenia w stosunku do roku 2009 o 14% w grupie osób palących, 19% wśród niepalących mężczyzn i 11% wśród niepalących kobiet.

Co dziesiąty Polak jest zdania, że dzięki wprowadzeniu przepisów ograniczających palenie tytoniu w miejscach publicznych poprawiło się przestrzeganie istniejących zakazów palenia. Narażenie na bierne palenie zmniejszyło się we wszystkich obiektach, w których wprowadzono zakaz palenia (w porównaniu z 2009 rokiem). 12% badanych deklarowało, że po wprwadzeniu tego zakazu zaczęło częściej odwiedzać bary, puby, dyskoteki, kawiarnie i kluby muzyczne.

59% badanych w sondażu zauważyło, że po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych osoby niepalące częściej proszą palaczy o niepalenie tam, gdzie jest to zabronione. 45% palących jest zdania, że ów zakaz może im pomóc w rzuceniu palenia (wierzy w to aż 57% niepalących).

Dodajmy, że badanie zostało przeprowadzone techniką wywiadów bezpośrednio w domach respondentów na próbie ludności Polski liczącej 1005 osób powyżej 15. roku życia.

Źródło: lokalbezpapierosa.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA