POLECAMY

Po co zakładać aparat ortodontyczny na proste zęby?

Czy wiesz, że mając proste zęby także warto nosić aparat ortodontyczny? Zobacz, dlaczego!

aparat ortodontyczny

fot. Fotolia

Dlaczego osoby mające proste zęby zakładają aparaty ortodontyczne?

Po co zakładasz aparat? Przecież masz proste zęby? Z taką reakcją spotyka się wielu dorosłych, zakładających aparaty ortodontyczne. Posądzani są o fanaberie i przesadną dbałość o urodę. Tymczasem, jak wyjaśnia ekspert, dorośli leczą się ortodontycznie dla zdrowia. – "Aż 80% pacjentów zakładających aparaty ma proste zęby widoczne w uśmiechu, ponieważ ich problemem nie są stłoczenia zębowe, lecz niewłaściwy stosunek szczęki względem żuchwy oraz starcia i przemieszczenia zębów" – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa.

Wady zgryzu trzeba leczyć w każdym wieku. "Przy nieprawidłowym ułożeniu szczęk pacjenci z reguły narzekają na uporczywe bóle głowy, skroni, karku, pleców, oczu, okolicy przedusznej. Szukają pomocy u laryngologów, ortopedów, okulistów, leczą się na migreny. Bezskutecznie! Przyczyna problemów znajduje się gdzie indziej. W jamie ustnej" – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak.  

Zobacz także: Czym są niewidoczne aparaty ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny leczy wadę zgryzu

Nieprawidłowe ułożenie szczęk zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Są to niewielkie, ale bardzo złożone systemy kości, krążków stawowych, więzadeł i mięśni. "Przy najczęściej występujących u dorosłych wadach (z pogłębieniem zgryzu) dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych" – tłumaczy ortodonta. To wtedy pojawiają się dolegliwości bólowe.

Ucisk na krążek stawowy zaburza równowagę całego stawu, co odbija się na nerwach, więzadłach i mięśniach głowy, szyi i twarzy. Odczuwasz ból przypominający migrenę.

Wada zgryzu niszczy zęby

Objawem wady zgryzu u dorosłych są także ukruszenia i pęknięcia przednich zębów. Z powodu przeciążeń w zgryzie możesz odczuwać bóle całych grup zębowych, które są zdrowe, a także nadwrażliwość na gorące, zimne i kwaśne pokarmy. Także z powodu wady ściera się szkliwo, co odsłania unerwioną zębinę, a dodatkowo zwiększa ryzyko próchnicy.

Źródło: Materiały prasowe UNIDENT UNION Dental Spa

Zobacz także: Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)