Szczepionka/fot. Fotolia

Pierwsza szczepionka przeciwko celiakii

Pierwsza szczepionka przeciwko celiakii daje bardzo obiecujące wyniki w początkowej fazie badań klinicznych. Badania pokazały, że Nexvax2® jest bezpieczną i dobrze tolerowaną szczepionką, która wywołuje prawidłową reakcję organizmu u pacjentów z celiakią.
/ 23.07.2012 12:42
Szczepionka/fot. Fotolia

Według różnych statystyk nawet 1% światowej populacji może mieć celiakię, której jedyną formą leczenia była do tej pory eliminacja glutenu z diety. Wszystko może zmienić się za sprawą szczepionki Nexvax2®.

„Nexvax2® ma na celu odczulenie pacjentów na 3 główne peptydy znajdujące się w glutenie, uznane za toksyczne dla pacjentów z celiakią” – tłumaczy dr Bob Andersen, pracujący nad szczepionką – „Badanie I fazy wykazało, że Nexvax2® jest bezpieczną i dobrze tolerowaną szczepionką i co najważniejsze wywołującą prawidłową reakcję organizmu u pacjentów z celiakią”.

Według badaczy szczepionka będzie w stanie pomóc nawet 90% osób z postacią genetyczną DQ2 choroby. Jednocześnie opisane 3 peptydy mogłyby znaleźć również zastosowanie w diagnostyce celiakii, zapewniając, według naukowców, szybszą i pewniejszą diagnozę za mniejsze pieniądze. Kolejny etap badań nad szczepionką najprawdopodobniej rozpocznie się za około 10 miesięcy.

Celiakia jest zapalną chorobą jelita cienkiego spowodowaną nietolerancją glutenu, czyli mieszaniny białek roślinnych występujących w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Komórki układu immunologicznego reagują nieprawidłowo na gluten, wyzwalając reakcję zapalną uszkadzającą ścianę jelita i zaburzającą wchłanianie składników odżywczych w jego świetle.

Polecamy dział Celiakia

Źródło: Science Daily/kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/27.11.2013 10:07
cielakia to dar od Boga! Dzieki niej dziecko nie je tego syfu.
/28.08.2013 13:51
Celiakia to choroba genetyczna, nie wierzę w tę szczepionkę.
/24.07.2013 15:50
Ja pierdziu... i naiwni rodzice wierza w to, ze 'odczulenie' szczepionka pomoze wyzdrowiec ich pociechom... Piekna naiwnosc.. ciekawe jakiego raka w zamuan sie dxziecko nabawi...
POKAŻ KOMENTARZE (2)