Pieluchy dla osób starszych – poradnik

Pieluchy i pieluchomajtki dla osoby starszej mogą poprawić jej samopoczucie, musimy jednak zrozumieć opory przed ich noszeniem /fot. Fotolia fot. Fotolia
Pieluchy lub wkładki chłonne dla osób starszych sprawdzają się, gdy pojawia się problem nietrzymania moczu. Są wygodne, komfortowe i zatrzymują nieprzyjemny zapach. Jak jednak przekonać osobę starszą, że warto z nich korzystać? Jakie zalety mają środki chłonne i ile kosztują?
/ 30.08.2018 14:30
Pieluchy i pieluchomajtki dla osoby starszej mogą poprawić jej samopoczucie, musimy jednak zrozumieć opory przed ich noszeniem /fot. Fotolia fot. Fotolia

Samodzielność

Osoba starsza też chce mieć cel w życiu, tzn. mieć zainteresowania, które pozwolą jej czymś się zająć, lecz wszystko musi być dostosowane do stanu zdrowia, potrzeb i siły. Jednak robienie wszystkiego za osobę starszą sprawia, że czuje się niepotrzebna i zbędna, więc, o ile to tylko możliwe, nie wyręczajmy jej we wszystkim. Warto również zaproponować starszej osobie serię ćwiczeń, które mogłaby wykonywać systematycznie, aby polepszyć kondycję fizyczną i samopoczucie.

Problemy ze zdrowiem sprawiają, że osoba starsza jest jeszcze bardziej zależna od innych.

Gdy pojawia się problem

W starszym wieku może się nasilić lub pojawić problem nietrzymania moczu. Chorzy mogą go nie akceptować, nie godzić się na korzystanie z pieluch ani nawet specjalistycznych majtek, gdyż czują się niczym duże dzieci - znów zależne od innych. Jak ich przekonać do skorzystania ze specjalnych środków chłonnych?

Pierwszym krokiem może być rozmowa, przekazanie informacji o dostępnych produktach i ich jakości. Niegdyś pieluchy dla osób starszych szeleściły przy każdym ruchu, dziś oferują komfort noszenia, dyskrecję oraz zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi.

Ćwiczenia fizyczne opóźniają proces demencji

Zalety środków chłonących

  • Produkty dobrej jakości pozwalają skórze oddychać przy jednoczesnym zatrzymaniu cieczy. Dzięki temu na skórze nie pojawiają się odparzenia i podrażnienia oraz ryzyko powstania odleżyn jest znacznie mniejsze.
  • Posiadają właściwości antybakteryjne, czyli zatrzymują nieprzyjemny zapach.
  • Testowane dermatologicznie – dla skóry bardziej wrażliwej.
  • Anatomiczny kształt – gwarantuje komfort i dyskrecję noszenia. Dobrze dopasowana pielucha zapobiega otarciom i zapewnia swobodę ruchów.

Zobacz: Podpaski na nietrzymanie moczu - opinie o TENA Lady Slim Normal

Przegląd produktów

Produkty chłonne do lekkiego nietrzymania moczu przypominają wyglądem podpaskę i zakłada się je na bieliznę. Jest specjalna gama dla kobiet i mężczyzn. Panom, którzy decydują się na założenie produktu chłonnego, zaleca się korzystanie z bielizny obciskającej – slipy dla lepszego dopasowania.

Dla osób z większymi problemami nietrzymania moczu stosuje się pieluchomajtki zapinane na rzepy po obu stronach. Pieluchy powinny być dobrze dopasowane, falbanki nie powinny być zwinięte, gdyż grozi to wypłynięciem moczu.

Koszt pieluchomajtek w zależności od rodzaju i wielkości to około 20 złotych za 10 sztuk.

Nietrzymanie moczu - jak temu zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA