POLECAMY

O czym świadczy "piasek" w moczu?

Problemy z piaskiem w moczu i kamica nerkowa czterokrotnie częściej dotyczą mężczyzn. Ale kobietom też są nieobce tego typu dolegliwości
O czym świadczy "piasek" w moczu? fot. Fotolia
Gdy jest drobny i występuje w małej ilości, wypływa sam, nie powodując żadnych objawów. Jeżeli jednak korzystanie z wc staje się bolesne, pora działać.

Nerki wyłapują z krwi szkodliwe substancje i kierują je do układu moczowego. Część odpadów może jednak pozostawać na dnie tzw. kielicha nerki i tworzyć płytkę osadową. Zwykle kruszy się ona na maleńkie fragmenty, które usuwane są z moczem. To stan normalny. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Można go wykryć tylko przez zbadanie moczu. Na wyniku przy pozycji „składniki mineralne” będziesz miała wtedy informację o wykryciu niewielkiej ilości kryształów szczawianów wapnia, kwasu moczowego i moczanów.

O czym świadczy piasek w moczu?


Badanie wykazało dużą ilość składników mineralnych? Może to być pierwszy objaw kamicy nerkowej. Dochodzi do niej, gdy płytka osadowa nie rozkruszy się w wystarczającym stopniu albo niektóre jej fragmenty nie zdążą wypłynąć i zaczną pokrywać się nową warstwą osadu. W wyniku tego powstają kryształki i kamienie. Tych mniejszych nadal możesz się pozbyć podczas oddawania moczu, ale często towarzyszą temu dokuczliwe objawy, np. bóle w okolicy krzyża, parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Czasem także mdłości, a nawet wymioty.

Kamica nerkowa - jak sobie pomóc?


Aby poczuć ulgę, możesz zażyć dostępny bez recepty środek rozkurczowy (np. No-Spa, Galospa). Pij też dużo niegazowanej, niskozmineralizowanej wody (małymi porcjami, ale często, w sumie 2–3 litry w ciągu dnia). Mimo że siusianie sprawia ból, nie wstrzymuj moczu! Przeciwnie – odwiedzaj toaletę nawet przy najmniejszym uczuciu parcia na pęcherz.

Kiedy powinnaś wybrać się do lekarza?


Jeśli nawet zastosowanie tych rad przyniesie ci ulgę i tak umów się do internisty, i opisz swoje dolegliwości. Masz aktualny wynik kontroli moczu? Zabierz go ze sobą. Jeżeli nie, lekarz zapewne zleci ci takie badanie. Dodatkowo może też skierować cię na USG układu moczowego czy inną specjalistyczną diagnostykę. Uwaga! Silny ból, krew w moczu czy brak możliwości opróżnienia pęcherza to objawy, które natychmiast trzeba zbadać. Mogą bowiem świadczyć o zablokowaniu dróg moczowych przez naprawdę duży kamień.

Czytaj także:


Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 miesięcy temu
Niby częściej u mężczyzn, a mnie jakoś wyjątkowo lubi. Już 3 razy miałam nawrót kamicy nerkowej, mimo że jestem pod opieką lekarza i dietetyka. Często też w USG układu moczowego widać było piasek nerkowy, więc dołączyłam do codziennego dbania o nerki picie fitolizyny - jest w paście i tworzy zawiesinę w wodzie. Smakiem nie powala, ale jest bardzo skuteczna, piasku brak i wyniki moczu też mam ok.