Zatkane ucho? Mamy lekarstwo za grosze!

Masz zatkane ucho? Sprawdź, jak szybko, tanio i skutecznie poradzić sobie z tym w domu. Mamy na to sprawdzony sposób stosowany już od pokoleń.
Marzena Bartoszuk / 6 miesięcy temu
Zatkane ucho? Mamy lekarstwo za grosze! fot. Adobe Stock

Najczęściej powtarzające się problemy z uchem u osób dorosłych to przewianie i zatkanie przewodu woskowiną. Ten drugi kłopot sprawia, że słuch nam się znacznie pogarsza, zwłaszcza w tym jednym zablokowanym uchu.  Jak rozpoznać, że właśnie z tym problemem mamy do czynienia? Laryngolodzy twierdzą, że charakterystyczne dla zatkania ucha woskowiną jest to, że lepiej słyszymy swój głos, niż osobę, która do nas mówi. Zwykle nie wymaga to wizyty u laryngologa, ponieważ można spróbować usunąć czop samemu. Byle nie patyczkiem kosmetycznym! Najprostszy i jednocześnie najlepiej sprawdzony sposób to parafina. Jest ona tania, skuteczna, a dodatkowo bezpieczna, gdyż nie uczula.

Jak stosować parafinę do ucha?

  • podgrzej ją do temperatury zbliżonej do temperatury ciała 36,6;
  • połóż się na boku lub przechyl głowę na bok
  • wkrop do ucha kilka kropli parafiny;
  • odczekaj chwilę, a potem przechyl głowę w drugą stronę, by umożliwić parafinie swobodne wypłynięcie z ucha.

Po takiej kuracji ucho powinno się odblokować, a jeśli tak sie nie stanie, zakraplanie można powtórzyć.  Profilaktycznie, jeśli masz skłonność do gromadzenia się woskowiny, można stosować ten sposób regularnie 1-2 razy w tygodniu. Można zakraplać albo parafinę albo inne dostępne w aptece preparaty do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu. W ten sposób unikniemy całkowitego zablokowania ucha a co za tym idzie wizyt u laryngologa w celu ich płukania.

Jak przebiega zabieg płukania ucha?

To może zrobić tylko laryngolog! Przed wizytą u niego można przez 2-3 dni wpuszczać parafinę lub spreje, dzięki czemu woskowina stanie się bardziej miękka.  Sam zabieg jest bezbolesny i polega na wstrzyknięciu do przewodu słuchowego pod małym ciśnieniem letniej wody. Lekarz używa do tego dużej strzykawki (oczywiście bez igły). Wraz z wodą wypływają z ucha kawłki woskowiny, a jeśli coś pozostanie laryngolog wyjmuje resztki za pomocą specjalnego haczyka (to też nie sprawia bólu). Fachowe płukanie ucha zazwyczaj pomaga w usunięciu problemu.

Uwaga! Nie rób tego samodzielnie, gdyż wpuszczenie wody pod zbyt dużym ciśnieniem lub korzystanie z ostrch narzędzi może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej. 

Przeczytaj także:
3 najczęstsze przyczyny zatkanych uszu
Przewiało ci ucho? Sprawdź, co robić

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)