POLECAMY

Pacjent z cukrzycą ma zwiększone ryzyko problemów kardiologicznych

Dobre prowadzenie terapii cukrzycy i profilaktyka kardiologiczna mogą zapobiec lub zminimalizować problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Pompa insulinowa ułatwia leczenie cukrzycy typu 1 i przynosi dobre wyniki terapeutyczne.

Cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca. Cierpiący na cukrzycę są 2-3 razy bardziej narażeni na chorobę wieńcową1. Dlatego diabetycy powinni stosować profilaktykę kardiologiczną i odpowiednio prowadzić leczenie i kontrolę swojej choroby.

Cukrzyca sprzyja zachorowaniu na choroby serca. Diabetycy mają zazwyczaj węższe, kręte tętnice i podwyższony poziom cukru we krwi. Z badań wiadomo, że niemal połowa chorych na cukrzycę ma złożone czynniki ryzyka, takie jak np. rozgałęzienie naczyń wieńcowych, zmiany zakrzepowe i miażdżycowe, niewydolność nerek.

Od najwcześniejszych lat pacjenci powinni stosować profilaktykę kardiologiczną, Dobre prowadzenie choroby podstawowej sprzyja unikaniu powikłań cukrzycy, a przez to pomaga w redukcji ryzyka problemów kardiologicznych.

Zalecana w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy typu 1 (kiedy trzustka pacjenta w ogóle nie produkuje insuliny) jest pompa insulinowa. Pompa insulinowa pomaga kontrolować cukrzycę i podawać odpowiednie dawki insuliny, zapobiegając niedocukrzeniu (hipoglikemii) lub hiperglikemii (zbyt wysoki poziom glukozy we krwi). Stany te wpływają negatywnie na zdrowie i zagrażają życiu.

Pompa insulinowa naśladuje ludzką trzustkę, a jej zadaniem jest podawanie do organizmu maleńkich dawek insuliny przez całą dobę. Urządzenie jest połączone z ciałem za pomocą zestawu infuzyjnego złożonego z drenu zakończonego kaniulą, którą umieszcza się w tkance podskórnej. Pompa insulinowa pomaga kontrolować poziomy glukozy we krwi i osiągać wyrównanie cukrzycy. Dodatkowo urządzenie informuje o poziomie glukozy we krwi oraz tendencjach zmian (czy poziom glukozy wzrasta czy też maleje) w przypadku korzystania z opcji ciągłego monitorowania glikemii, przez co łatwiej można kontrolować cukrzycę.

– Oprócz odpowiedniego leczenia cukrzycy duży wpływ na dobre wartości glikemii ma zdrowy tryb życia: odpowiednia dieta i uprawianie aktywności fizycznej. Sport wpływa na niższe wartości glikemii. W dobrym prowadzeniu cukrzycy pomaga też pozytywne nastawienie do życia – mówi prof. dr n. med. Andrzej Lubiński, Kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Kardiodiabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Kiedy już pacjent zachoruje na chorobę kardiologiczną, powinien być pod stałą kontrolą lekarską i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza – zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Cukrzyca przyczynia się do powikłań i sprzyja rozwojowi choroby serca i naczyń, a kiedy choroba serca już się rozwinie, pacjenci mają zwiększone ryzyko powikłań pooperacyjnych i większy czas hospitalizacji, a potem rekonwalescencji.

– Żyję z cukrzycą już 26 lat, kilka lat temu zachorowałem na serce. Na początku nie widziałem objawów, ale potem coraz szybciej się męczyłem, moje serce biło nieregularnie: albo zbyt wolno, albo też bardzo szybko. Zdarzało mi się zasłabnąć. W końcu wszczepiono mi stymulator serca. Bałem się bardzo tego zabiegu, ale implantacja nie była wcale taka straszna, teraz dzięki temu urządzeniu mogą prowadzić normalne życie i nie muszę się obawiać, że choć na chwile stanie mi serce – mówi pan Darek z Katowic.

Z szacunkowych danych wynika, że obecnie w Polsce żyje około 2,67 mln osób chorych na cukrzycę2. W tej grupie znajdują się chorzy na cukrzycę typu 2 (schorzenie bardziej powszechne) i cukrzycę typu 1 (ok.10% pacjentów z cukrzycą).

Diabetycy typu 2 mogą stosować farmakoterapię, natomiast chorzy z cukrzycą typu 1 w terapii stosują peny (kilka nakłuć w ciągu dnia) lub pompy insulinowe.

W cukrzycy typu 1 uszkodzeniu ulegają komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Jest to cukrzyca insulinozależna, która wymaga podawania insuliny od momentu rozpoznania choroby.

Zobacz też serwis Cukrzyca

Źródło: materiały prasowe pompy-medtronic.pl/mn

Przypisy:

1Tan, Meng Hee. From Research to Practice Diabetes and Coronary Heart Disease. Diabetes Spectrum1999; 12: 80-83. http://journal.diabetes.org/diabetesspectrum/99v12n2/pg81.htm

2http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Swiatowy-Dzien-Cukrzycy-w-walce-z-ta-choroba-jestesmy-dinozaurami,125219,8.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Diabetologa w Jarocinie nie ma choć dył od lat ,a tu artykuły o cukrzycy