Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?/fot. Fotolia

Otyłość poważnym zagrożeniem dla mózgu

Otyłość i zaburzenia metaboliczne wpływają na pracę mózgu i obniżają sprawność intelektualną. Do takich wniosków doszli badacze po przebadaniu 6 tysięcy Brytyjczyków – czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Otyłość szkodzi zdrowiu”.
/ 24.08.2012 09:56
Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?/fot. Fotolia

Naukowcy udowodnili, że otyłość prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej, jednak nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje.

W badaniu wzięło udział 6 tys. Brytyjczyków w przedziale wiekowym 35–55 lat. Obserwowano te osoby przez 10 lat, a konkretnie ich nawyki, dietę a także sprawdzano ich poziom inteligencji. Osoby otyłe lub cierpiące na zaburzenia metabolizmu w czasie trwania badań wypadały coraz słabiej.

Nie chodzi to wcale o demencję, ale bardziej o osłabienie zdolności poznawczych. Mimo wszystko różnica pomiędzy demencją a zaburzeniami zdolności poznawczych jest płynna.

Naukowcy nie potrafią ocenić w jaki sposób otyłość i zaburzenia metaboliczne wpływają na pracę mózgu. Przypominają również, że zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z palenia odsuwają na bok problemy z demencją.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Genetyczny "przełącznik" apetytu i pragnienia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)