Otyłość - czy mnie dotyczy? fot. Fotolia

Otyłość - jak sprawdzić czy to mnie właśnie dotyczy?

Jak odróżnić otyłość od nadwagi, czy są skuteczne metody pomiaru, które można wykonać samodzielnie w domu?
/ 01.10.2012 12:06
Otyłość - czy mnie dotyczy? fot. Fotolia

Nadwaga to nic innego jak nadprogramowe kilogramy, które są odpowiedzialne za powstawanie „boczków” i „wałeczków” w okolicach bioder, brzucha, ud, pośladków, ramion. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia zdrowia lecz powinna być dla nas sygnałem, że powinniśmy coś zmienić w naszym życiu by nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.

Zobacz także: Nadwaga nastolatków przyczyną depresji i prób samobójczych

Otyłość to choroba, która nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych m.in. cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Warto zdać sobie sprawę, że przede wszystkim to my sami jesteśmy odpowiedzialni za powstanie otyłości, możemy jej więc też zapobiec!

Pierwszym i najprostszym sposobem pomiaru jest wskaźnik BMI - wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index). BMI określa przedziały wagi, które określają wagę prawidłową, nadwagę, niedowagę oraz otyłość. Możesz skorzystać również z naszego kalkulatora BMI.

Aby obliczyć swój wskaźnik BMI dzielimy masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Otrzymane wartości obrazują :

  • < 18,49 – niedowaga
  • 18,5–24,99 – waga prawidłowa
  • 25,0–29,99 – nadwaga
  • 30,0–34,99 – I stopień otyłości
  • 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

BMI powyżej 30 powinno być dla nas istotnym sygnałem by udać się do specjalisty i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Zobacz także: Dlaczego przestałam chudnąć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/21.12.2012 22:27
Sama borykałam się z problemem nadwagi. Jednak znalazłam w walce z zbędnymi kilogramami prawdziwego "sojusznika". NOPALIN firmy CaliVita to preparat zawierający nopal - roślinę , która zawiera duże ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. A jak wiadomo błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. "Zabija" on uczucie głodu, a przy czym jest zdrowy. Dlatego też jest on podstawowym składnikiem każdej diety. Po zastosowaniu "Nopalinu" miałam mniejszy apetyt, częściej również chodziłam do łazienki (zwiększa on bowiem wypróżnienie), dzięki czemu pozbywałam się trujących toksyn. A co najważniejsze nie byłam ani zmęczona czy senna. Czułam się tak jak zwykle, a kilogramy uciekały. Czyli w sumie czułam się lepiej Opakowanie zawiera aż 200 tabletek, co pozwala na długotrwałą kurację, a co za tym idzie jest ona skuteczniejsza. "Nopalin" w przeciwieństwie do innych produktów jest zdrowy dla naszego organizmu, nie wyniszcza go. Ba, on dostarcza mu jeszcze dodatkowych witamin i niezbędnych składników. Także myślę, że już wiecie jak radzić sobie z nadwagą. Tutaj macie link do sklepu, gdzie ja dokonałam zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/Nopalin-blonnik-200-tabl./132
/18.10.2012 14:14
Najlepiej nie dopuścić do tego, żeby otyłośc wystąpiła. Ja miałam nadwage i schudłam 15 kg. Czuje poprawę zdrowotną, kiedyś miewałam problemy z kręgosłupem, siedząca praca i dżwiganie więcej niż się powinno. Zrzuciłam wagę - problemów z bólem pleców już nie mam
/17.10.2012 23:22
W przypadku stwierdzenia u pacjenta otyłości sprawdza się również jego typ (brzuszna, pośladkowo-udowa)na podstawie współczynnika WHR (obwód talii / obwód bioder)
POKAŻ KOMENTARZE (2)