Ospa party - czy celowe zarażanie dzieci jest bezpieczne fot. Fotolia

Ospa party - czy celowe zarażanie dzieci jest bezpieczne

Na czym polega ospa party? Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia dzieci? Poznaj opinie zwolenników tego rodzaju "przyjęcia" i lekarzy
/ 25.03.2016 09:37
Ospa party - czy celowe zarażanie dzieci jest bezpieczne fot. Fotolia

Ospa party to rodzaj "przyjęcia", podczas którego dzieci zdrowe odwiedzają chore, by te mogły je zarazić wirusem ospy. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy przebywać w pobliżu chorej osoby. Celowe zakażanie dzieci ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dowiedz się, jaka jest opinia lekarzy na temat "ospowych przyjęć".

Argumenty zwolenników ospa party:

  1. Ospę w wieku dziecięcym przechodzi się łagodnie i bez komplikacji.
  2. Po przechorowaniu choroby w dzieciństwie wytwarza się trwała odporność, dlatego "ospowe przyjęcia" to niezastąpiona metoda hartowania organizmu dziecka.
  3. Szczepionki przeciwko ospie niosą ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą się pojawić nawet po wielu latach od jej przyjęcia.
  4. Zachorowanie na ospę w wieku dojrzałym jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do śmierci.

Opinie lekarzy na temat ospa party

Lekarze podchodzą krytycznie do świadomego zarażania dzieci. Zagorzali przeciwnicy uznają "ospowe przyjęcia" za praktykę rodem ze średniowiecza, zbliżoną do metod hartowania potomstwa stosowaną przez prosty lud. Ten, kto przeżył, uznawany był za osobę nieprzeciętną, źródło zdrowia dla jednostek słabych.

Specjaliści nie aprobują ospa party, ponieważ:

  1. Ospa wietrzna to choroba nieprzewidywalna, nie u każdego ma łagodny przebieg. Z badań wynika, że powikłania występują u jednego dziecka na tysiąc. Są one niezwykle niebezpieczne. Zalicza się do nich m.in.: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego czy bakteryjne ropne zakażenie skóry. W najgorszej sytuacji może dojść nawet do sepsy, która zagraża życiu dziecka.
  2. Nie ma żadnej gwarancji, że osoba, która przejdzie ospę wietrzną w dzieciństwie, nie zachoruje na nią w wieku dojrzałym. Wirus ospy wietrznej zostaje w człowieku praktycznie na zawsze. W późnym wieku może zaatakować ponownie w postaci półpaśca (ostrej choroby zakaźnej dorosłych, polegającej na zapaleniu zwojów międzykręgowych lub czaszkowych). 
  3. Celowo zakażone dziecko może zarazić dorosłych, którzy w dzieciństwie nie przeszli ospy, a także ludzi starszych, bardzo podatnych na zakażenie. Warto mieć świadomość, że ryzyko wystąpienia powikłań, a nawet śmierci, jest 10-20 razy większe u niemowląt, dorosłych i osób w podeszłym wieku niż u dzieci od 1. do 4. roku życia.
  4. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed ospą wietrzną jest szczepionka ochronna, która zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Rezygnacja ze szczepionek i celowe zarażanie dzieci ospą, i nie tylko, może doprowadzić do rozprzestrzeniania chorób występujących w przeszłości.

Zobacz również:

Zaskakujące właściwości lecznicze ostropestu Najważniejsze właściwości orzechów brazylijskich Najlepsza metoda walki z wągrami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/26.12.2018 17:07
To niech lekarze zaczną szczepić swoje dzieci, bo jak do tej pory tego nie robią.