POLECAMY

Opaski identyfikacyjne w szpitalach

Bezpieczeństwo pacjentów w szpitalu jest bardzo ważną kwestią. Dlatego minister zdrowia podjął decyzję, że każda placówka musi zaopatrzyć chorych w specjalne opaski, które będą zawierały ich dane oraz całą historię choroby - donosi Rzeczpospolita w artykule "Placówki szpitalne zakodują swoich chorych".
Opaski identyfikacyjne w szpitalach

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, od początku lipca wszystkie szpitale muszą zaopatrzyć swoich pacjentów w opaski  identyfikacyjne. Na opasce będą zakodowane dane pacjenta, czyli imię, nazwisko, data urodzenia oraz cała historia choroby. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi pracę lekarzom i pielęgniarkom, gdyż nie będą musieli za każdym razem pytać pacjenta o dane oraz szukać jego karty. Natomiast chorzy staną się bezpieczniejsi, na przykład w razie zasłabnięcia pacjenta, lekarz będzie w stanie odczytać na co cierpi chory i szybko udzielić mu pomocy.

Ze szpitalnych łóżek znikną również karty choroby, dzięki czemu nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do danych chorego. Wprowadzenie pełnego systemu to kosztowna inwestycja. Każdy szpital będzie musiał za zapłacić około 5 tys. zł. W cenę wchodzi zakup opasek (4 gr za sztukę), drukarki, czytnika oraz specjalnego oprogramowania. Chociaż system wydaje się bardzo potrzebny, to jednak dla wielu szpitali może być to zbyt duży wydatek.

Zobacz też: Nowe koszty nałożone na szpitale mogą doprowadzić do ich bankructwa

Źródło: Rzeczpospolita, 11.06.2012

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
To trochę dziwne że wydając przepis o wprowadzeniu opasek ktoś nie pomyślał ile to kosztuje i kosztami obarczył szpital tak jak by w tym nie mógł Minister i Fundusz a tak przy okazji zakupcie też opaski na głowę żeby komuś się mózg nie przegrzał Pomysł dobry ale rozwiązanie do d....